Bratislava 31. októbra (TASR) - Výlučným dokladom, ktorým občan bude preukazovať svoju bezúhonnosť, by mal byť výpis z registra trestov. Navrhuje to generálny prokurátor Dobroslav Trnka v novele zákona o registri trestov.
Súčasná právna úprava umožňuje vydať občanovi na jeho žiadosť nielen výpis, ale aj odpis registra, ktorý je doslovným prepisom všetkých údajov z evidencie o príslušnej osobe, teda aj údajov o zahladených odsúdeniach. O jeho obsahu sa tak dozvedajú nielen zákonom oprávnené orgány štátu, ale aj iné subjekty, najčastejšie konatelia súkromných spoločností, ktorí požadujú, aby im uchádzač o zamestnanie predložil odpis registra. Súkromní zamestnávatelia tým majú prístup k takým skutočnostiach, ktoré s požadovaným preukazovaním bezúhonnosti nemajú nič spoločné. Takýto stav je podľa generálneho prokurátora v rozpore nielen so zákonom o ochrane osobných údajov, ale aj so samotnou podstatou a zmyslom inštitútu bezúhonnosti.
Vyžiadať si odpis registra trestov sa preto podľa návrhu umožní len subjektom určeným zákonom a na zákonom ustanovený účel. Pri prijímaní do služobného pomeru pôjde napríklad o Slovenskú informačnú službu, Národný bezpečnostný úrad, Vojenské spravodajstvo, ministerstvá vnútra, spravodlivosti, dopravy, Colné riaditeľstvo SR. Okruh subjektov, ktorým sa poskytne odpis z registra sa rozšíri o Súdnu radu SR a subjekty navrhujúce jej členov.
Občania budú mať oprávnenie na základe žiadosti a za poplatok 100 korún nahliadnuť do vlastnej evidencie v registri trestov.
Navrhuje sa tiež vytvoriť zákonný rámec na to, aby register trestov bol oprávnený poskytovať informácie nielen na základe medzinárodných zmlúv, ale aj na základe rozhodnutí EÚ.
Pre porovnanie výpis z registra trestov obsahuje všetky doteraz nezahladené odsúdenia vrátane údajov o priebehu výkonu uložených trestov, ochranných opatrení a primeraných obmedzení, ak sa podľa zákona na páchateľa nehľadí, akoby nebol odsúdený.
Novela tiež reaguje na zmeny v iných predpisov, napríklad na nový Trestný zákon, ktorý orgány trestného konania člení na orgány činné v trestnom konaní a súdy, koncipuje podmienečné zastavenie trestného stíhania spolupracujúceho obvineného či dohodu o vine a treste a ustanovuje nové druhy trestov a ochranných opatrení. Návrh novely zabezpečuje evidenciu týchto skutočností v registri trestov.
Register trestov je v súčasnosti preťažený, pretože v posledných rokoch vydáva ročne asi 635 000 výpisov z registra trestov, približne 294 000 odpisov a ročne spracúva vyše milióna dokumentov.
Zmeny by mali platiť od januára budúceho roku.