Bratislava 31. októbra (TASR) - Minister vnútra Vladimír Palko uložil Sekcii verejnej správy, aby pri každých ďalších riadnych voľbách postupovala pri obstarávaní tlačovín verejnou súťažou.
Úrad kontroly vykonal kontrolu verejného obstarávania publikácií a tlačovín pre voľby do vyšších územných celkov, ktoré realizovala Sekcia verejnej správy. "Kontrolou bolo zistené, že metóda rokovacie konanie bez zverejnenia bola v oboch prípadoch použitá v súlade so zákonom," informoval TASR hovorca ministra Boris Ažaltovič. V prípade obstarávania tlačovín pre voľby do VÚC, rovnaké rokovacie konanie bez zverejnenia posudzoval Najvyšší kontrolný úrad. Išlo o voľby prezidenta a voľby do Európskeho parlamentu v roku 2004. Najvyšší kontrolný úrad v protokole konštatuje, že v týchto prípadoch "nebolo zistené porušenie zákona o verejnom obstarávaní". Sekcia verejného obstarávania postupovala rovnakým spôsobom aj pri obstarávaní tlačovín pre voľby do VÚC.
Úrad kontroly zistil v oboch verejných obstarávaniach administratívne nedostatky. V prípade obstarávania publikácií, chýbala v dokumentácii zápisnica z rokovacieho konania. V prípade obstarávania tlačovín chýbal v dokumentácii písomný doklad o oznámení úspešnému uchádzačovi, že jeho ponuka bola úspešná. Sekcia verejnej správy tiež uzatvorila zmluvu s víťazom skôr ako odoslala oznámenie neúspešnému uchádzačovi.
Minister vnútra Palko vyvodí zodpovednosť voči riaditeľovi Bezpečnostného úradu a riaditeľovi Odboru šifrovej ochrany informácií Bezpečnostného úradu. Podľa predbežných výsledkov kontroly pochybili pri obstarávaní šifrovacích prostriedkov v roku 2004. Minister bude postupovať podľa príslušných pracovnoprávnych predpisov. Podľa záverov kontroly bola metóda rokovacie konanie bez zverejnenia zvolená v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní. Spoločnosť ATT, s.r.o. bola v tom čase výhradným predajcom šifrovacích zariadení, ktoré boli predmetom verejného obstarávania. Dokazuje to list o výhradnom zastúpení spoločnosti ATT, s.r.o. na území Slovenska, ktorý vypracoval americký výrobca šifrovacích prostriedkov. Na Bezpečnostnom úrade realizoval toto verejné obstarávanie riaditeľ Odboru šifrovej ochrany informácií, ktorý podľa Palka nie je odborne spôsobilou osobou na verejné obstarávanie. Bezpečnostný úrad tiež neoznámil výsledok verejného obstarávania vo vestníku Európskej únie. Bezpečnostný úrad ďalej nepredložil kontrole doklady preukazujúce splnenie podmienok účasti vo verejnom obstarávaní. Bezpečnostný úrad tak podľa rezortu vnútra viackrát v tomto verejnom obstarávaní pochybil. Metóda však bola zvolená v súlade so zákonom. Rovnako bola v súlade so zákonom uzavretá zmluva s uvedenou spoločnosťou. Bezpečnostný úrad od 1. januára 2005 už môže sám realizovať iba podprahové verejné obstarávania, teda s cenou do 250 tisíc korún.