BRATISLAVA 2. novembra (SITA) - Takmer 580 tisíc korún putuje na zlepšenie informovanosti verejnosti o duševnom zdraví a duševných chorobách, na preventívnu činnosť, osvetové aktivity a podporu činnosti združení pacientov i profesionálov z oblasti duševného zdravia. Táto suma je výsledkom celoslovenskej zbierky Dni nezábudiek, ktorá bola sprievodným podujatím kampane Týždeň duševného zdravia. Asi 1 300 dobrovoľníkom sa vo viac ako 40 mestách Slovenska podarilo predať 103 000 nezábudiek, za ktoré získali 1 464 163 korún. Ako na dnešnej tlačovej besede informovala výkonná riaditeľka Ligy za duševné zdravie Katarína Čermáková, výsledná suma sa znížila o náklady na zbierku, ktoré si vyžiadali vyše 879 tisíc korún. Spolu s Ligou za duševné zdravie zbierku organizovala Únia materských centier a občianske združenie ODOS.
Najviac peňazí sa podarilo vyzbierať dobrovoľníkom - študentom bratislavského gymnázia na Kremnickej ulici, a to 11 tisíc korún. Občianske združenia pacientov a príbuzných prispeli k celkovému výnosu čiastkou takmer 150 tisíc korún a z organizácií pacientov bolo najúspešnejšie občianske združenie Mozaika v Žiline s vyzbieranou sumou 28 580 korún. V priemere najväčšou sumou za nezábudku, po 21 korún, dobrovoľne prispeli obyvatelia Pezinka a Galanty, v Trnave a v Žiline to bolo 20 korún, v Detve 15,60 koruny a až za nimi je Bratislava s priemernou cenou 14,50 koruny. V ostatných mestách sa cena kvietka pohybovala od 12 do 13 korún. Organizátori zo zisku z predaja vyčlenili každému neštátnemu, neziskovému združeniu 15 percent z tržby, ktorú odovzdalo. Organizácie, ktoré sú samostatnými právnymi subjektmi, môžu finančný zisk využiť na svoju činnosť alebo na stojany na informačné letáky či plagáty.
Ako Čermáková skonštatovala, druhý ročník zbierky bol úspešný. Dobrovoľníci sa nestretávali s odmietavými postojmi a dokonca sa zvýšil počet volaní na linku dôvery. "Dobrovoľníkom sme veľmi vďační, bolo ich omnoho viac ako vlani a spoluprácu s nimi si veľmi ceníme," podotkla. Boli to najmä študenti stredných odborných škôl a gymnázií, pacienti a príbuzní zo združení pacientov a príbuzných. Pridali sa tiež štátne pedagogicko-psychologické centrá a regionálne úrady verejného zdravotníctva SR. Organizátorov zbierky však mrzí prístup veľkých etablovaných firiem - zo stovky oslovených zareagovala iba jedna.
V súčasnosti vo svete trpí duševnými poruchami až 400 miliónov ľudí. Snahou Ligy za duševné zdravie je pomôcť nielen ľuďom postihnutým duševnou poruchou, ale celej spoločnosti, aby bola viac tolerantná a ohľaduplná. Nezábudky sú symbolom zraniteľnosti ľudskej duše.