BRATISLAVA 2. novembra (SITA) - Nemecko nebude meniť prechodné obdobia týkajúce sa voľného pohybu pracovných síl. V Bratislave po stretnutí so slovenským prezidentom Ivanom Gašparovičom to pred novinármi skonštatoval nemecký prezident Horst Köhler. Spolková republika Nemecko (SRN) sa podľa neho síce neobáva odlivu pracovnej sily zo Slovenska do Nemecka, zdôraznil však, že prechodné obdobia boli súčasťou prístupových zmlúv a dohody sa majú dodržiavať. Nemecko sa podľa Köhlera nebojí prílivu slovenských pracovníkov, pretože mnoho investícií v súčasnosti prichádza na Slovensko, čo znamená, že tu vznikajú nové pracovné miesta. "Slováci teda majú možnosť ostať tu," vyhlásil nemecký prezident.
Köhler ocenil reformy, ktorými Slovensko v poslednom období prešlo. Zdôraznil pritom, že len ak jednotlivé členské štáty presadia svoje reformy, tak sa tým vytvorí báza pre úspešné fungovanie Európskej únie (EÚ). Napriek počiatočnému nesúhlasu Nemecka voči daňovej reforme na Slovensku dnes Köhler zjednodušenie daňového systému ocenil. Označil ho ako veľký pokrok a dobrú vec. Je to podľa neho nástroj, ako môžu vzniknúť nové pracovné miesta, pretože tie vznikajú najmä na úrovni malých a stredných podnikov a pre ne je prekomplikovaný daňový systém neprijateľný.
Zmenu daňového systému obhajoval aj slovenský prezident. Ako dodal Gašparovič, táto daňová reforma priniesla pre Slovensko výhody, ale nepriniesla nevýhody pre ostatné krajiny. Cieľom tejto reformy nie je spôsobiť ujmu iným štátom, ale je to cesta ako zdynamizovať a rýchlejšie sa priblížiť k ekonomikám ostatných krajín Európskej únie (EÚ), vyhlásil Gašparovič.
Počas bilaterálneho rozhovoru, ktorý sa predĺžil o viac ako polhodinu, si obaja prezidenti vymenili aj názory na vnútropolitickú situáciu, no predovšetkým hovorili o budúcnosti EÚ. Köhler zdôraznil, že v únii sa musí diskutovať o tom, ako má európske spoločenstvo ďalej smerovať a určiť, čo bude ďalej s euroústavou. S Gašparovičom sa zhodli na tom, že tieto nevyriešené otázky najmä po neúspechu referend vo Francúzsku a Holandsku sa nesmú ponechať svojmu osudu. EÚ sa musí zjednotiť na tom, ako pokračovať. Podľa Köhlera je pritom veľmi dôležitá aj celková analýza súčasného stavu a definovanie toho, prečo sa referendá skončili neúspešne a prečo sa občania EÚ obávajú straty zamestnania a budúcnosti.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.