Približne tretina liečených sa totiž podľa hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre drogové závislosti Ľubomíra Okruhlicu k užívaniu drog vráti. "Časť ľudí sa napríklad aj po absolvovaní ročnej resocializačnej kúry vráti k užívaniu drog," povedal pre TASR Okruhlica, ktorý je zároveň riaditeľom Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v Bratislave. Odborníci však zaznamenali pokles závislých na heroíne, pri ktorom je návykovosť spomedzi bežne dostupných drog najvyššia.
Štúdia Sociálne a ekonomické náklady spojené so zneužívaním nelegálnych drog v SR konštatuje, že v roku 2000 sa zo závislosti na heroíne liečilo okolo 1800 užívateľov, v roku 2002 964 a minulý rok to bolo 725 užívateľov. Celkovo v roku 1996 pravidelne a rekreačne užívalo heroín približne 40 tisíc obyvateľov Slovenska, o štyri roky neskôr klesol ich počet na 10,5 tisíca. Opačný trend možno pozorovať pri amfetamínoch, extáze a marihuane. Vzrástol aj počet ľudí, ktorí zneužívajú lieky, v roku 2000 po nich siahlo takmer 80 tisíc ľudí.
Dostupnosť liečby závislostí je na Slovensku podľa Okruhlicu pomerne dobrá, na lôžko sa čaká najviac dva až tri týždne. Nie vždy sú však voľné v mieste bydliska. "V takýchto prípadoch odporúčame navštíviť zdravotnú poisťovňu, ktorá môže mať uzatvorené zmluvy s inými zariadeniami," spomenul Okruhlica. Riešením môže byť aj ambulantná liečba, teda pravidelná návšteva liečebného zariadenia. Okruhlica odporúča začať liečbu čo najskôr, záujemca by mal byť zdravotne poistený. Pred nástupom na liečbu absolvuje psychologické, prípadne psychiatrické vyšetrenia a v opodstatnených prípadoch testy na infekčné choroby.