"Je v plnej kompetencii krajskej rady zostavovať kandidačné listiny a nominovať na ne konkrétnych ľudí. Je to ich slobodné rozhodnutie. Je to demokracia, ktorá v KDH mala vždy svoj priestor. Mňa osobne to neteší, ale rešpektujem toto rozhodnutie," uviedol dnes Hrušovský pre novinárov po stredajšom rokovaní bratislavskej rady KDH.
Otázku, či účasť Bielika na kandidátke KDH poškodí alebo nepoškodí renomé strany, vyriešia podľa šéfa strany voliči. "Výsledok volieb ukáže, do akej miery sám Pavol Bielik dokázal presvedčiť občanov o svojej bezúhonnosti," povedal Hrušovský. "Všetko, čo som v tejto veci mohol urobiť, som urobil," uzavrel líder KDH.
Bratislavská krajská rada KDH v stredu rozhodla, že nevyhovie žiadosti predsedníctva a nestiahne Pavla Bielika z kandidátnej listiny KDH na poslanca Bratislavského samosprávneho kraja v novembrových voľbách do orgánov vyšších územných celkov.
Kongres KDH z iniciatívy vedenia hnutia zmenil v októbri stanovy a dal predsedníctvu právomoc pozastaviť členstvo tomu, kto je obžalovaný zo spáchania úmyselného trestného činu. Predsedníctvo Bielikovi pozastavilo členstvo a vyzvalo bratislavskú krajskú radu, aby račianskeho starostu stiahla z kandidátky do regionálnych volieb.
Na Špeciálnom súde v Pezinku dnes pokračuje hlavné pojednávanie v korupčnej kauze Pavla B. Pojednávanie súd pôvodne vytýčil na 27. septembra, bolo však odročené pre úmrtie v rodine jedného z obhajcov obžalovaného, advokáta Petra Filipa.
Pavol B. je obžalovaný, že ako verejný činiteľ údajne žiadal prostredníctvom podnikateľa Jaroslava Š. päťmiliónový úplatok. Podľa zistení vyšetrovateľa v októbri 2003 spoločnosť Invest In podala na Mestský úrad Bratislava Rača návrh urbanistického riešenia jednej budovy a umiestnenia štyroch nových bytových domov v lokalite Pri vinohradoch v Rači. V januári 2004 sa s predsedom predstavenstva spoločnosti Invest In stretol Jaroslav Š. a žiadal od neho úplatok päť miliónov korún ako finančnú protislužbu pre starostu Rače. Sľúbil mu, že starosta zabezpečí súhlas mestského zastupiteľstva a sám dá kladné stanovisko k jeho návrhu.
Jaroslav Š. neskôr telefonicky sprostredkoval stretnutie Pavla B. s predsedom predstavenstva spoločnosti. Následne Pavol B. údajne potvrdil žiadosť o úplatok. Žiadal päťpercentnú províziu z predpokladaného zisku spoločnosti Invest In. K odovzdaniu úplatku nedošlo.