Bratislava 3. novembra (TASR) - K ďalšiemu rušeniu malých základných škôl (ZŠ) budú musieť podľa Nadácie F. A. Hayeka zriaďovatelia pristúpiť už v nasledujúcich rokoch.
Dôvodom je stály pokles počtu žiakov. Budúci rok navyše uplynie obdobie, v ktorom mali školy garantovaný rozpočet minimálne na úrovni 95 percent vlaňajšieho. Od roku 2007 budú školy dostávať financie už len na základe počtu žiakov cez takzvané normatívy.
Zánik škôl pripustil aj minister školstva Martin Fronc. "Určite nechceme úplne zrušiť málotriedne školy. Na druhej strane, ten tlak ktorý na ne dnes existuje, sa javí ako nedostatočný," povedal na dnešnej tlačovej konferencii Fronc. Zriaďovatelia - mestá a obce by podľa neho mali zachovať školy len v opodstatnených prípadoch, napríklad, ak by žiaci museli do školy cestovať veľmi ďaleko.
Pravdepodobný zánik malých škôl potvrdili aj riaditelia škôl. "Pri súčasnej výške normatívu a počte žiakov nám na existenciu školy peniaze nevyjdú," povedal riaditeľ ZŠ v Horných Lefantovciach Ľubomír Hruboň. "Neviem, či prežijeme," dodala jeho kolegyňa z Bátorových Kosíh Magdaléna Galbavá. Obidve školy navštevuje menej ako 120 žiakov. Ohrozené sú pritom práve školy s počtom žiakov menším ako 250.
Redukciu školskej siete očakáva aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré zastupuje zriaďovateľov. "Nemalo by však nastať hromadné rušenie málotriednych škôl," povedal podpredseda ZMOS Jozef Turčány. Problém nevidí ani v tom, že malé školy stratia nárok na 95 percent z predchádzajúceho kalendárneho roka uprostred školského roka 2006/07. "V predchádzajúcom období si školy fungovanie systému vyskúšali," dodal. Regionálne školstvo je však podľa neho stále finančne poddimenzované. "Vzdelávanie na ZŠ je stále úlohou štátu a obce len vykonávajú túto kompetenciu," spomenul Turčány. Vyjadril preto nádej, že tento fakt ministerstvo školstva zohľadní aj vo výške normatívov.
Nové normatívy budú podľa Fronca platiť od 1. januára 2006. Zmeny, ktoré prinesú, zatiaľ nekonkretizoval, schváliť ich musí vláda. V tomto roku dostávajú ZŠ na žiaka od 22 154 do 22 991 korún, v závislosti od teplotného pásma. Školy s počtom žiakov do 150 dostávajú približne o päťtisíc korún na žiaka viac. V prípade stredných škôl je napríklad normatív pre gymnáziá 25 783 do 26 620, pre stredné odborné školy od 34 343 do 35 180 a stredné odborné učilištia s praxou od 37 983 do 38 820. Výška normatívu je stanovená na základe náročnosti štúdia.