BERLÍN 3. novembra (SITA) - Slovensko v Nemecku netreba predstavovať. Premiér Mikuláš Dzurinda preto na Dni zamestnávateľov v Berlíne upriamil pozornosť nemeckých podnikateľov na reformy, ktorými Slovensko prechádza. Výsledkom týchto zmien je pozitívny vývoj prakticky vo všetkých oblastiach. Ako povedal vo svojom vystúpení, rastie HDP, zamestnanosť aj reálne platy, avšak za kľúčové považuje udržateľnosť tohto vývoja a vznik ďalších pracovných miest. Významný podiel na rozvoji Slovenska má podľa premiéra aj Nemecko, pretože je najväčším obchodným partnerom a najväčším investorom u nás.
Dzurinda ako kľúčovú označil reformu daňového systému, zavedenie rovnej 19 % dane. V tejto súvislosti spomenul aj kritiku, ktorá sa z Nemecka pre tento reformný krok ozýva. Nemci Slovensku vyčítajú, že vytvára daňový a sociálny damping a preto nám treba zastaviť pomoc z eurofondov. "Takéto volanie považujem za nerozumné a nepravdivé. Kritici vidia naše nízke dane z príjmov, ale nevidia zjednotenú daň z pridanej hodnoty," povedal Dzurinda a pripomenul, že čím skôr sa Slovensko vzchopí, tým skôr prestane byť čistým príjemcom peňazí z európskych fondov a stane sa ich čistým prispievateľom.
Pozornosť prítomných podnikateľov upriamil Dzurinda aj na reformu sociálneho systému a trhu práce. Súčasťou týchto zmien bola aj úprava vzťahov k odborom. "Odbory chceli spolurozhodovať bez toho, že by za rozhodnutia niesli zodpovednosť," kritizoval premiér, podľa ktorého sa sociálny dialóg začal zamieňať za diktát tých, ktorí na politické rozhodovanie nemajú mandát. "Takýto diktát sme striktne odmietli a urobili sme dobre," dodal Dzurinda.
Premiér vo svojom prejave spomenul aj reformu zdravotníctva, verejnej správy i školstva. V tejto súvislosti však priznal, že vláda nezvládla jedinú naplánovanú reformu, a to je čiastočné spoplatnenie vysokého školstva. Reformné kroky dnes v Berlíne spomenul preto, lebo tie sú odpoveďou na problémy dneška. Reformy sú podľa neho cestou k zvyšovaniu konkurencieschopnosti v rámci EÚ. Odpoveď na výzvy budúcnosti však treba podľa neho hľadať v kvalitnom vzdelaní. Vláda preto podľa neho prijala projekt Minerva - projekt o ekonomike budovanej na vzdelaní, informačných technológiách, vede, výskume a inováciách.
Deň zamestnávateľov organizuje Spolkové združenie nemeckých zamestnávateľských zväzov (BDA), ktoré je organizáciou združujúcou najvýznamnejšie nemecké podniky a spoločnosti. V rámci tohto dňa je ako partnerská krajina prezentovaná práve Slovenská republika.