Bratislava 20. februára (TASR) - Minister školstva Milan Ftáčnik pri komentovaní nového vysokoškolského zákona označil za veľmi citlivú aj problematiku spoplatnenia štúdia.
Podľa jeho názoru navrhované riešenie odstráni doterajšiu prax, keď univerzity žiadali od študentov peniaze podľa vlastného uváženia. Ide predovšetkým o spoplatnenie externej formy vysokoškolského štúdia. Podľa záverov z rokovania vo výboroch poplatky za vysokoškolské štúdium budú študenti platiť iba za externú formu štúdia, a rovnako to bude aj na štátnych vojenských a policajných VŠ pre civilných študentov.
K zákonu sa uskutočnila vo výboroch rozsiahla diskusia, aj za účasti zástupcov akademickej obce, v ktorej bolo podaných množstvo pozmeňujúcich návrhov. Svedči o tom aj fakt, že v spoločnej 70-stranovej správe je 196 pozmeňujúcich návrhov. Gestorský parlamentný výbor pre vzdelanie, vedu, mládež a šport odporučil z nich schváliť 167.
Ak parlament schváli návrh zákona o VŠ, bude garantovať právomoci fakúlt v rozsahu a za takých podmienok, aké stanoví štatút VŠ. Na základe štatútu budú garantované právomoci fakúlt v oblasti pracovnoprávnych vzťahov a v oblasti podnikateľskej činnosti, a rovnako bude možné na základe štatútu VŠ preniesť kompetencie v personálnych otázkach z rektora na dekana.
Podľa návrhu by mali byť vysokoškolskí učitelia od januára 2003 odmeňovaní podľa zdravotníckej tabuľky v zákone o verejnej službe, čo znamená zvýšenie mzdy vysokoškolských učiteľov v priemere o 7000 Sk. Súčasťou vysokoškolského zákona je aj predĺženie pracovného času zamestnancov školstva zo 48 na 58 hodinový pracovný týždeň.
K najdiskutovanejším otázkam patrili návrh poslanca Milana Ištvána (SDĽ), v ktorom požadoval zrušenie poplatkov za externé štúdium a návrh nezávislého poslanca Petra Osuského o zachovaní právnej subjektivity fakúlt. Ani jeden z návrhov členovia výboru neschválili. Naopak, odporučili schváliť kompromisné riešenie nezávislého poslanca Štefana Šlachtu o tom, že rozsah právomocí fakúlt bude určený štatútom VŠ. Šlachtov návrh podľa vyjadrenia ministra školstva SR Milana Ftáčnika a predsedníčky výboru pre vzdelanie, vedu, mládež a šport Evy Rusnákovej predstavuje kompromis, ku ktorému dospeli po rokovaniach so všetkými relevantnými zástupcami VŠ a ktorým sa dosiahla zhoda v akademickej obci.
*ms zg