Košice 5. novembra (TASR) - S kmeňovými bunkami začali ako prví na Slovensku pracovať pri hľadaní liečebných metód závažných neurologických ochorení vedci v Neurobiologickom ústave (NÚ) SAV v Košiciach. S výsledkami ich práce na európskej úrovni sa môžu návštevníci NÚ SAV, ale aj ďalších pracovísk SAV, oboznámiť počas dňa otvorených dverí v rámci Európskeho týždňa vedy, ktorý bude 7. až 11. novembra.
"Pracujeme s experimentálnymi zvieratami, čiže je to zatiaľ základný výskum, ale potenciál kmeňových buniek pri ich využití v klinickej praxi je veľmi významný," uviedol pre TASR riaditeľ ústavu Ivo Vanický. Spresnil, že výskum zamerali na cievne mozgové ochorenia, ktoré sú treťou najčastejšou príčinou úmrtí a na poranenia nervového systému.
Doterajšie výskumy v NÚ SAV ukázali, že smrť nervových buniek v najzraniteľnejších štruktúrach mozgu pri použití takzvaného opakovaného stresu nie je nezvratná a môže byť odvrátená dva dni po nedokrvení.
Ako veľmi nádejné sa pri liečbe poranenej miechy ukazujú podľa výskumníkov transplantácie kmeňových buniek, čo potvrdili pokusy na potkanoch. Prinášajú novú nádej aj pri liečbe iných neurologických ochorení ako je Parkinsonova či Alzheimerova choroba.