BRATISLAVA 5. novembra (SITA) - Rokovania s Enelom sú konštruktívne a smerujú k dohode, skonštatoval v súvislosti s privatizáciou Slovenských elektrární (SE) talianskou spoločnosťou Enel minister hospodárstva Jirko Malchárek. V diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy vylúčil, že by privatizácia mohla ovplyvniť ceny elektrickej energie pre spotrebiteľov. „V súvislosti s privatizáciou nemôže dôjsť k zvyšovaniu cien,“ vyhlásil Malchárek. Silný nadnárodný investor podľa neho zabezpečí aj to, že vzhľadom k zvyšujúcim sa cenám energií na medzinárodnom trhu „budú stúpať menej ako keby privatizácia neprebehla“.
Poslancovi ĽS-HZDS Tiborovi Mikušovi prekáža, že sa SE predávajú v situácii, keď štát nemá jasno vo svojej energetickej politike. Upozornil, že SE predstavujú podnik, ktorého predaj ovplyvní bezpečnostné postavenie Slovenska. „Slovenské elektrárne predstavujú infraštruktúru, od ktorej závisí existencia štátu ako celku," zdôraznil Mikuš. HZDS nesúhlasí s predajom SE za cenu niekoľkoročných výnosov tohto podniku. Pri dobre pripravenej privatizácii by však podľa Mikuša nenamietali ani predaj 99-percentného balíka akcií SE. Dodal, že HZDS nie je proti privatizácii, ale odmieta spôsob, akým ju robí súčasná vláda. Principiálne podľa Mikuša HZDS nemá nič ani proti privatizácii Slovenskej pošty, či Lesov SR, ak bude dobre pripravená.
Rovnaký názor na budúcnosť pošty má aj Malchárek. Štát by si podľa neho mal ponechať len Slovenskú elektrizačnú a prenosovú sústavu (SEPS), v ostatných oblastiach podľa neho postačuje dohľad regulátorov. „Všetko malo byť už dávno sprivatizované,“ vyhlásil prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec. Nemyslí si však, že by prípadné rozhodnutie oddialiť v jednotlivých prípadoch privatizáciu ovplyvnilo ekonomiku. „Dnes už sme za vodou,“ poznamenal Oravec s tým, že 93 percent podnikov na Slovensku je v súkromných rukách.