BRATISLAVA 5. novembra (SITA) - Problematika duševného zdravia je na Slovensku zaznávaná, myslí si prezident Správnej rady Ligy za duševné zdravie, psychiater Peter Breier. Podľa neho tejto téme nevenuje dostatočnú pozornosť ani ministerstvo zdravotníctva, ani vláda. Jedným z dôkazov tohto tvrdenia je aj štatistika, podľa ktorej SR vydáva z verejných zdrojov na duševné zdravie najmenej zo všetkých krajín Európskej únie. Naopak, orgány EÚ - Európska komisia, Európsky parlament ako aj Regionálny úrad Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO/EURO) v Kodani považujú oblasť duševného zdravia za jednu z priorít európskej zdravotníckej problematiky.
"Považujem za alarmujúce, že na konferencii v Luxemburgu, na ktorej bola 24. októbra prijatá Zelená kniha a hlavný prejav predniesol komisár pre zdravotníctvo a práva spotrebiteľov Markos Kyprianou, nebolo Slovensko vôbec zastúpené," uviedol Breier pre agentúru SITA. Podľa neho to jasne dokumentuje postoj rezortu zdravotníctva aj vlády k tejto téme. Zelená kniha znamená začiatok diskusie s európskymi inštitúciami, vládami, odborníkmi, záujmovými skupinami, zamestnávateľmi, občianskou spoločnosťou a organizáciami pacientov o význame duševného zdravia pre obyvateľstvo EÚ, o potrebe stratégie na úrovni EÚ a jej prioritách. Diskusia sa bude uskutočňovať okrem iného formou konferencií v prvej polovici roku 2006, pripomienky a návrhy je potrebné komisii poslať do konca mája 2006. Výsledkom by mal byť návrh spoločnej stratégie EÚ pre duševné zdravie uverejnený do konca roka 2006 vo forme tzv.Bielej knihy. Tá bude mať podľa Breiera už určitý zaväzujúci charakter aj pre Slovensko.
Podľa EÚ je duševné zdravie zdrojom na dosiahnutie strategických cieľov, ktoré majú Európu vrátiť na cestu dlhodobej prosperity. Súčasný stav duševného zdravia a duševných porúch nie je v Európe dobrý. Podľa posledných prieskumov počas roka až 27 percent dospelého európskeho obyvateľstva trpelo niektorou duševnou poruchou. Zlé duševné zdravie spôsobuje výrazné straty hospodárskym, sociálnym, zdravotným, vzdelávacím ako aj súdnym systémom a je pre spoločnosti veľkou záťažou. Zlé duševné zdravie stojí Európu asi tri až štyri percentá vyprodukovaného HDP, duševné ochorenia sú hlavnou príčinou predčasného dôchodku.