Bratislava 23. marca (TASR) - Zo strategického hľadiska je Slovensko podľa vedúceho Delegácie Európskej komisie v SR Waltera Rochela zaujímavé pre Európsku úniu (EÚ) i Severoatlantickú alianciu. Neúčasť Slovenska v prvej vlne rozširovania EÚ by znamenala predĺženie schengenských hraníc o 1500 kilometrov, čo je výrazný rozdiel oproti 97 kilometrom, ktorými Slovensko hraničí s Ukrajinou. Slovenskom taktiež vedú niektoré telekomunikačné linky a plynovody. Rochel to dnes konštatoval počas zasadania zástupcov podvýboru Parlamentného zhromaždenia NATO pre hospodársku spoluprácu Východ - Západ v Bratislave.
Zároveň informoval poslancov PZ NATO o procese integrácie SR do EÚ. Za žiaduci Rochel v tejto súvislosti označil spoločný vstup SR s ostatnými krajinami Visegrádskej štvorky, za predpokladu, že splní rovnako ako ostatné štáty podmienky na členstvo.
Predseda Výboru NR SR pre európsku integráciu František Šebej v tejto súvislosti uviedol, že SR má záujem o spoločný vstup do únie so susedmi, nemá však v úmysle žiadať, aby ostatní vyčkávali s členstvom v prípade ukončenia svojej prístupovej prípravy pred Slovenskom.
Prorektor Ekonomickej univerzity v Bratislave a spoluzakladateľ Transparency International na Slovensku Juraj Stern informoval poslancov o situácii s korupciou a stavom nezamestnanosti v SR.
Stretnutím delegácie podvýboru Parlamentného zhromaždenia NATO pre hospodársku spoluprácu Východ - Západ s Walterom Rochelom a Jurajom Sternom sa jej rokovania na Slovensku skončili. Poslanci PZ NATO sa počas dvojdňového pobytu v Bratislave stretli aj s najvyššími ústavnými činiteľmi SR.