Bratislava 6. novembra (TASR) - Prerokovaním dvoch ústavných zákonov o skrátení volebného obdobia z dielne opozičných strán ĽS-HZDS a KSS bude v utorok pokračovať 51. schôdza Národnej rady SR.
Podporu návrhu ĽS-HZDS, ktoré ako termín predčasných volieb uviedlo 10. jún budúceho roka, prisľúbili opozičné subjekty Smer-SD a KSS, rovnako aj nezávislí poslanci hlásiaci sa k opozícii, členovia Hnutia za demokraciu, Slobodného fóra a Aliancie nového občana. Líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar po rokovaniach s ďalšími nezávislými zákonodarcami predpokladá, že zákon prejde do druhého čítania.
Smer už avizoval, že k zákonu v takom prípade predloží pozmeňujúci návrh s termínom volieb 8. apríla. Na definitívne schválenie ústavného zákona je potrebná trojpätinová väčšina všetkých poslancov, teda 90 hlasov. Komunisti navrhujú predčasné voľby na 25. marca 2006.
Parlament by mal v utorok definitívne odsúhlasiť tri prerokované vládne návrhy zákonov z dielne ministerstva obrany týkajúce sa brannej povinnosti. Ide o návrhy zákonov o brannej povinnosti a alternatívnej službe v čase vojny, ako aj novelu ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny a výnimočného stavu. Branná povinnosť pre mužov podľa nich zostane zachovaná aj po dosiahnutí plnej profesionalizácie ozbrojených síl a zrušení základnej vojenskej služby.
Poslanci v druhom čítaní prerokujú aj dve sociálne novely, o službách zamestnanosti a o príspevkoch na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa. Rovnako plénum čaká hlasovanie o návrhu ústavného zákona o použití príjmov z predaja majetku štátu.
V druhom čítaní sa rozhodne aj o zákone Roberta Kaliňáka (Smer) o odškodnení obetí okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy.
Líder ANO Pavol Rusko chce novelou rokovacieho poriadku NR SR zabrániť poslancom používať ako názov svojho poslaneckého klubu názov politickej strany, ktorej nie sú členmi.
Poslanci na 51. schôdzi dokončia voľbu kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. Prerokovať by mali aj sériu správ, medzi inými o stave sociálno-ekonomickej úrovne jednotlivých regiónov SR, či národný program reforiem na roky 2006-2008.