Bratislava 6. novembra (TASR) - Základné školy (ZŠ) a stredné školy (SŠ) by pri reforme vzdelávania nemali podľa Matúša Pošvanca z Nadácie F. A. Hayeka čakať na školský zákon.
"Inštitucionálny rámec v podobe školského zákona raz musí prísť, osobne si však myslím, že v tomto volebnom období sa tak nestane," povedal pre TASR autor analýzy dopadov reformy financovania regionálneho školstva. Školské zariadenia by preto v spolupráci so Štátnym pedagogickým ústavom mali sami meniť obsah a formu vzdelávania.
Potrebu reformovať vzdelávací systém potvrdili aj medzinárodné porovnania vedomostí žiakov. Najväčšie nedostatky majú slovenskí školáci v uplatňovaní nadobudnutých poznatkov v reálnom živote. Pozitívne zmeny by mohli podľa Pošvanca priniesť v pilotných projektoch samotné školy, základné učebné osnovy však musia vypracovať odborníci na centrálnej úrovni. S podobnou predstavou sa už prezentoval minister školstva Martin Fronc, pôjde však podľa neho o proces trvajúci roky.
Náročnosť spustenia reformy potvrdil aj Ján Pišút, ktorý je garantom pilotného projektu tvorby učebných osnov pre stredné školy. Súbežne je totiž nevyhnutné tvoriť učebnice, prípravu pre pedagógov a formulovať očakávané výsledky. S pribúdajúcim množstvom informácií, ktoré by žiaci mali ovládať, napríklad v oblasti ochrany životného prostredia, výpočtovej techniky, či vplyvu médií, je podľa Pišúta nevyhnutné spájať tradičné predmety do tematických blokov. Tie umožnia žiakom vedomosti chápať v širších súvislostiach, bude to však na úkor rozsahu znalostí.
Ministerstvo školstva vyčlenilo v súčasnosti pre školy okolo 470 miliónov korún z Európskeho sociálneho fondu. Peniaze majú využiť práve na projekty zamerané na reformu vzdelávania. Minister Fronc začal v septembri s cieľom pripraviť zmenu vzdelávania sériu stretnutí s učiteľmi, rodičmi a odborníkmi. Už v apríli pritom informoval, že má pripravený aj návrh školského zákona. Ten sa však napokon po kritike zo strany vtedajšieho štátneho tajomníka MŠ Františka Tótha a neskorších zmenách vo vládnej koalícii rozhodol zatiaľ nepredložiť do legislatívneho procesu. Dôvodom bola podľa neho nestabilná politická situácia.