Počas rozpravy poslancov zaznelo aj hodnotenie - "právny zmätok", pretože poslankyňa za HZDS Oľga Keltošová považuje návrh zákona o VŠ za nedopracovaný. Zákon, ktorý predložil minister Milan Ftáčnik, má 108 paragrafov a vyše 200 pozmeňujúcich návrhov, preto podľa jej názoru by poslanci nemali dopracúvať zákon v parlamente. Požiadala o stiahnutie návrhu zákona.
V prípade, že návrhy, predložené v mene klubu HZDS Pavlom Šťastným nebudú akceptované, budú poslanci HZDS hlasovať proti postúpeniu návrhu zákona o vysokých školách do tretieho čítania.
Absolútne vyjadrenie právnej subjektivity fakúlt Šťastný nepovažuje za prijateľné, ale ich kompetencie by mali byť v zákone presne stanovené. Postavenie vysokoškolských učiteľov, definované zákonom, nehodnotí ako nóvum, ale zneistenie ich pozície. V súvislosti so spoplatnením externej formy štúdia navrhuje HZDS prijať systémový krok, "aby platili všetci alebo nikto". Poslanecký klub bude presadzovať bezplatné štúdium s výnimkou spoplatnenia nadštandardnej doby štúdia ako je bežné, uviedol Šťastný.
Akademickú obec by podľa Šťastného mali tvoriť vysokoškolskí učitelia, výskumní pracovníci a študenti. Rozhodnúť o možnosti stretnutí s politikmi na akademickej pôde by mal dekan. Rektor aj dekan by mali byť volení v priamych voľbách, pričom jednu tretinu zboru voliteľov by mali tvoriť študenti.
Poslanecký klub SMK podporí predložený návrh vysokoškolského zákona, uviedla dnes poslankyňa za SMK Erzsebét Dolníková. Reforma vysokého školstva je podľa nej nevyhnutná, a preto by poslanci NR SR mali pokračovať v rokovaní o vysokoškolskom zákone. Spomenula však, že je potrebné vyriešiť odmeňovanie vysokoškolských pedagógov, keďže ich mzdy nezodpovedajú porovnateľnému postaveniu pedagógov v zahraničí.
*ms pm rč