SME

Ľuďom chýbajú zrušené súdy, sudcovia sú so zmenou spokojní

BRATISLAVA - Od zrušenia desiatich okresných súdov ubehol už necelý rok. Vedenia oslovených súdov hovoria, že zlúčenia malých súdov s väčšími bolo dobré rozhodnutie, občanom však prekáža viac cestovania za spravodlivosťou.

"Sme presvedčení, že optimalizácia bola správnym krokom, aby justícia fungovala efektívne," povedal hovorca ministerstva spravodlivosti Richard Fides. Tvrdí, že sudcovia si tento krok pochvaľujú a postupne sa im darí zbavovať starých vecí.

Agendu zrušeného súdu v Námestove prebral súd v Dolnom Kubíne. "Pozitíva sme zatiaľ ani ja, ani klienti nezaznamenali," vyhlásila advokátka z Námestova Katarína Bolibruchová. Nevýhodou je podľa nej cestovanie. Z najvzdialenejších častí novovzniknutého obvodu je to do Kubína až 60 kilometrov, čo zaťažuje najmä chudobnejších.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Fides tvrdí, že nie je dôležité, ako ďaleko občania za spravodlivosťou cestujú, "ale aby mali súdne rozhodnutie čím skôr v rukách".

Problémy s cestovaním majú aj v Rimavskej Sobote. Pod súd v tomto meste prešiel obvod zrušeného súdu v Revúcej. Predsedníčka zlúčeného súdu Adriana Dulovičová priznáva problémy s dochádzkou ľudí na pojednávania. "V tomto okrese je obrovská nezamestnanosť a vyhovárajú sa na to, že nemajú peniaze na cestovné, spojenia sú veľmi zlé," hovorí sudkyňa.

Dulovičová však vidí aj pozitíva. Súd v Revúcej mal mať 6 až 7 sudcov. Namiesto toho tam pracovali pred zrušením iba traja. Ich nedostatok sa riešil tým, že niektoré agendy sa už vôbec nevybavovali, takýchto prípadov boli tisícky. Platí to aj o takej citlivej agende, ako je výživné.

SkryťVypnúť reklamu

Zlúčením súdov z Trenčína, Nového Mesta nad Váhom a Bánoviec nad Bebravou vznikol jeden z najväčších súdnych obvodov na Slovensku. Jeho riadením je poverený Denis Vékony.

V Trenčíne zatiaľ nemajú budovu, kde by sa zmestili všetci sudcovia. Takýchto prípadov je viac. Ministerstvo sľubuje, že najneskôr do dvoch rokov budú vyriešené.

Aj tu si občania sťažujú na dlhšie cestovanie, ale Vékony dúfa, že si časom na nový stav zvyknú. Je presvedčený, že optimalizácia súdnej sústavy bola krokom vpred. (rp)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 072
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 540
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 528
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 578
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 934
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 628
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 793
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 602
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Dávid Hancko (vľavo), Giorgos Vagiannidis a brankár Christos Mandas počas prípravného zápasu Grécko - Slovensko.

Druhý polčas sa mi nepáčil, musíme na tom popracovať, zhodnotil tréner Slovenska.


a 1 ďalší
Lilli Taggerová sa raduje z výhry vo finále dvojhry junioriek na Roland Garros 2025.

Vo štvorhre sa so slovenskou tenistkou dostala do štvrťfinále.


Lukáš Kubiš v drese Unibet Tietema Rockets.

Z víťazstva sa tešil Svrčekov tímový kolega.


Hráč Španielska Nico Williams sa raduje z gólu proti Francúzsku.

Pozrite si TV program zápasu o bronz a finále Ligy národov. Kde sledovať zápasy?


SkryťZatvoriť reklamu