BRATISLAVA 7. novembra (SITA) - Vylúčenie poľnohospodárskych podnikov či rodinných fariem, ktorých vlastníci alebo spoluvlastníci vykonávajú dôležité funkcie v zákonodarnom zbore alebo štátnej správe, z možnosti čerpania podporných prostriedkov spôsobí, že tieto subjekty stratia konkurenčnú schopnosť. Tvrdí to Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).
Podľa nej je nevyhnutné zákonným spôsobom jednoznačne definovať, že podporná politika v agrárnom sektore sa orientuje na konkrétnu podporu pestovania plodín, využívania lúk a pasienkov, chovu hospodárskych zvierat, alebo vyrovnávania podnikateľských podmienok v znevýhodnených oblastiach. "Samospráva preto považuje za žiaduce definovať poberanie nárokovateľných dotácií tak, aby ich prísun do poľnohospodárskych subjektov nemohol byť vysvetľovaný ako zneužitie právomoci verejného činiteľa, prípadne dávaný do rozporu so zásadami nezlučiteľnosti s výkonom verejnej funkcie," uvádza Ivan Oravec za SPPK. Dodáva, že ak nebude takáto úprava akceptovaná, výkonní farmári a podnikatelia v agrárnom sektore sa nebudú môcť uchádzať o riadiace funkcie v štátnej správe, čo by bolo v protiklade s praxou v členských krajinách Európskej únie. Tam vlastníci alebo spoluvlastníci rodinných fariem bez akéhokoľvek spochybňovania môžu zastávať dôležité posty v rezortných ministerstvách, či dokonca v Európskej komisii.
Jednoznačná úprava tohto stavu by podľa SPPK zároveň vylúčila akékoľvek podozrenia, že prípadný predaj majetkových práv pred nástupom do vysokej štátnej funkcie by mohol byť iba fiktívny na obdobie jej výkonu. "V tejto súvislosti pripomíname, že napríklad transformácia poľnohospodárskych družstiev spôsobila, že všetci ich aktívni členovia alebo vlastníci pôdy sa stali zároveň aj ich menšinovými alebo väčšinovými spolumajiteľmi. V súčasnej slovenskej praxi to znamená, že nemôžu vykonávať žiadne významné funkcie bez toho, aby ich verejnosť nepodozrievala zo zneužívania právomocí, prípadne konfliktu záujmov," konštatuje Oravec.