BRATISLAVA 8. novembra (SITA) - Rumunsko má jednoznačnú podporu Slovenska pri jeho integračných ambíciách do Európskej únie (EÚ). Po spoločnom rokovaní s rumunským partnerom Traianom Basescom to vyhlásil slovenský prezident Ivan Gašparovič. Slovensko je pritom pripravené pri negociačnom procese Bukurešti pomôcť. Obaja partneri však dnes nehovorili len o rozšírení únie o Rumunsko a Bulharsko, ktoré sa očakáva v januári 2007, ale aj o podpore iných možných budúcich členov. Podporu majú napríklad krajiny Západného Balkánu, ale aj krajiny, ktoré sú zapojené do susedskej politiky Európy, ako je Ukrajina, Moldavsko i Bielorusko.
Hoci Rumunsko má stále problémy s bojom proti korupcii a organizovanému zločinu, s iným termínom vstupu ako je 1. január 2007 nepočíta. Dovtedy chce aj s pomocou slovenských skúseností vyriešiť najvážnejšie nedostatky. Problémom sa tiež môže stať zabezpečenie hranice dlhej viac ako 2000 kilometrov s krajinami, ktoré nie sú v únii. "Chcem vás ubezpečiť, že sa to podarí zabezpečiť včas," vyhlásil dnes Basescu. Prvé kroky podľa neho už urobila rumunská vláda aj v boji s korupciou a organizovaným zločinom. Napríklad zjednodušila opatrenia v súdnych konaniach, zaviedla náhodné rozdeľovanie spisov a v Rumunsku už poznajú aj agentov provokatérov, ktorí majú napomôcť boju proti korupcii. Rovnako je uzákonená aj zmena týkajúca sa daňových únikov, ktoré sú už posudzované ako kriminálne delikty. Určitým krokom v boji proti korupcii a organizovanému zločinu bolo aj zavedenie rovnej 16-percentnej dane z príjmov obyvateľstva, vďaka ktorej sa podľa prezidenta znížilo percento daňových únikov.
Obaja prezidenti dnes hovorili aj o bilaterálnej spolupráci. "Je na dobrej ceste, ale mohla by byť oveľa lepšia," zhodnotil Gašparovič, ktorý však ocenil, že obchodná intenzita medzi Slovenskom a Rumunskom sa zlepšuje. Dôkazom sú aj čísla vzájomného obratu za prvý polrok tohto roku, ktorý je vyše 308 miliónov amerických dolárov. Podiel Rumunska na celkovom exporte Slovenska je síce len 1,5 až 1,7 percenta, je to však podľa Gašparoviča viac, ako máme s Ruskom, Čínou alebo Japonskom. Nie je to teda zlé, ale ani najlepšie, konštatoval slovenský prezident, ktorý je presvedčený, že Slováci by sa viac mohli zapojiť do investícií v Rumunsku, ale zároveň aj do spoločných projektov.