Bratislava 8. novembra (TASR) - Vyše miliardy korún je podľa zriaďovateľov potrebných na opravu havarijných stavov na základných (ZŠ) a stredných školách (SŠ).
Ministerstvo školstva (MŠ) má však v rozpočte na tento účel vyčlenených len 215 miliónov korún. Väčšiu časť z prostriedkov - 211 miliónov už MŠ posiela v týchto dňoch Krajským školským úradom (KŠÚ), ktoré ich rozdelia medzi zriaďovateľov.
Požiadavky niekoľkonásobne prevyšujúce možnosti MŠ sú podľa hovorkyne Moniky Murovej spôsobené tým, že školy často uvádzajú ako havárie aj rekonštrukcie. Vysoké požiadavky zriaďovateľov potvrdil tiež podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Turčány. "Uznávame, že je ťažké posúdiť, či nutnejšiu opravu potrebuje tečúca strecha alebo roztrhnutý kotol," spomenul. Podľa smernice MŠ však ide o škody, ktoré ohrozujú životy a zdravie osôb alebo prevádzku škôl. Mestá a obce sa bránia. Tvrdia, že nahlasované údaje overovali KŠÚ. "Potrebné financie sme vyčíslili na 4,7 milióna korún. Doposiaľ sme nedostali žiadne informácie, či nejaké peniaze dostaneme," povedal vedúci oddelenia školstva v Liptovskom Mikuláši Július Lichardus. Prednosta KŠÚ v Žiline Peter Weber, v ktorého pôsobnosti je aj Liptovský Mikuláš, konštatoval, že prostriedky sa práve presúvajú z MŠ. K zriaďovateľom by sa mali dostať v najbližších týždňoch. Pri uznávaní nákladov postupoval KŠÚ podľa Webera podľa spomínanej smernice.
Finančné ťažkosti s prevádzkou aj bez havarijných stavov majú v súčasnosti predovšetkým malé školy s počtom žiakov menej ako 150. Tým totiž nestačia prostriedky poskytované na základe počtu žiakov cez takzvané normatívy. V prechodnom období troch rokov im však štát garantuje rozpočet minimálne na úrovni 95 percent vlaňajšieho, teda aj nad rámec normatív. V budúcom roku však lehota vyprší, čo spôsobí podľa ministra školstva Martina Fronca tlak na existenciu mnohých malých škôl.