„Na dnešné rokovanie prišli Rumuni aj so zástupcami firmy, ktorá plavidlo odstráni,“ informovala agentúru SITA vedúca odboru inšpekcie ochrany vôd na Inšpektoráte životného prostredia v Bratislave Denisa Žabková. Štátna plavebná správa (ŠPS) zároveň vydala rozhodnutie, že vrak musí do 15. decembra opustiť tok Dunaja. Určila aj podmienky, za akých tak má urobiť. „Lokalita musí byť zabezpečená správcom toku a opäť sa inštaluje norná stena,“ vysvetlila Žabková. Pri odstraňovaní plavidla by mali byť prítomní hasiči, aby sa predišlo ďalšiemu znečisteniu rieky. Rumuni nesmú vrak vyložiť na breh, lebo hrozí únik ropných látok. „Pôvodne tak chceli urobiť,“ poznamenala Žabková.
Cyklus pracovných rokovaní sa ani dnes neuzavrel. Na pláne je ďalšie stretnutie, ktorého termín zatiaľ nie je známy. Isté však je, že rumunská spoločnosť uhradí ŠPS náklady vzniknuté inštaláciou norných stien a ďalších prác na likvidáciu následkov havárie. Suma bude vyššia ako 900 tisíc korún, keďže pri odstraňovaní vraku vzniknú nové náklady. Prípadným nesplnením podmienok ŠPS počas odstraňovania plavidla by mali pre rumunskú firmu vyplynúť sankcie. Problém spočíva v tom, že zákon nerieši postup pokutovania cudzej firmy. „V každom prípade o tom budeme debatovať,“ povedala Žabková.
Vrak výletnej lode je stále v rieke a rumunská spoločnosť ho doposiaľ nezabezpečila strážnou službou. Ako dodala Žabková, „hovorí sa, že sa tam ešte stále kradne“.