Bratislava 9. novembra (TASR) - Za vulgárny útok na policajta či úradníka bude môcť výtržník od januára dostať pokutu až do výšky 10 tisíc korún. Vyplýva to z novely zákona o priestupkoch, ktorú dnes schválila vláda.
"Ide o urážku alebo ohováranie úradníka pri výkone činnosti. Naše pracovníčky pri prejednávaní priestupkov sa často stretávajú s rôznymi útokmi zo strany verejnosti. Nie sme presvedčení o tom, že je to celkom bežný prejav nesúhlasu s ich konaním," konštatoval pred novinármi štátny tajomník rezortu vnútra Martin Pado.
Novela navrhuje rozšíriť skutkové podstaty priestupkov vo verejnej správe. Pribudne napríklad priestupok neoprávneného držania licencie. Desaťtisícovú pokutu budú môcť podľa novely dostať aj tvorcovia grafiti. V prípade, že sa páchatelia v priebehu dvoch rokov opakovane dopustia toho istého priestupku, hrozí im až dvojnásobná pokuta hornej hranice sadzby za konkrétny priestupok. Veková hranica zodpovednosti za spáchanie priestupku bude rovnako ako trestná zodpovednosť, teda 14 rokov.
Za niektoré priestupky, napríklad za neoprávnené podnikanie či neoprávnené sprístupnenie bankového alebo obchodného tajomstva bude možné uložiť pokutu až do výšky 50 tisíc korún. Zvýšia sa aj sadzby za pokuty proti poriadku vo verejnej správe, kde sa horná hranica z doterajších päťtisíc zvyšuje až na 10 tisíc korún. Priestupky bude v blokovom konaní prejednávať obec a Policajný zbor.
Priestupok si bude možné aj odpracovať. Správny orgán bude môcť páchateľovi ponúknuť na výber, či zaplatí pokutu, alebo si uloženú pokutu odpracuje. Počet hodín vykonávania menších služieb pre obec sa vypočíta ako podiel uloženej pokuty a hodinovej minimálnej mzdy.
Niektoré druhy priestupkov budú presunuté do osobitných zákonov upravujúcich pôsobnosť štátnych orgánov. V priestupkovom zákone zostanú priestupky vyskytujúce sa na viacerých úsekoch verejnej správy, občianskeho spolunažívania, priestupky proti verejnému poriadku a priestupky, ktoré nebude možné zaradiť do osobitného zákona.