BRATISLAVA 10. novembra (SITA) - Zatraktívniť prácu výskumných pracovníkov, posilniť účasť žien vo výskume a vývoji, ako aj celkovo zlepšiť spoločenské a finančné ocenenie výskumníkov sú ciele, ku ktorým sa dnes zaviazali rektori takmer všetkých slovenských vysokých škôl. Dnes sa totiž svojím podpisom pridali všetci členovia Slovenskej rektorskej konferencii (SRK) k Európskej charte výskumných pracovníkov. Zároveň prijali princípy Kódexu správania pre nábor výskumných pracovníkov. Slovensko sa tak dnes stalo prvou krajinou spomedzi nových členov Európskej únie (EÚ), ktorá chartu podpísala.
Zatraktívnenie práce výskumných pracovníkov podľa prezidenta SRK a rektora Slovenskej technickej univerzity (STU) Vladimíra Báleša nesúvisí len s platovou otázkou. Súvisí aj s podporou postdoktorandských pobytov na Slovensku, aby mladí slovenskí doktorandi nemuseli odchádzať do zahraničia. Tento cieľ chcú rektori naplniť aj pomocou projektu Minerva, teda tzv. národnou Lisabonskou stratégiou. Zároveň chcú vytvoriť aj na univerzitách také prostredie, ktoré by prilákalo nastupujúcich doktorandov.
K naplneniu cieľov dnes podpísanej charty by mali podľa prezidenta SRK napomôcť aj médiá. Tie vyzval, aby sa viac začali zaujímať o vedu a výskum. Okrem toho sa rektori obracajú aj na vládu a parlament. Ich úlohou je prijať legislatívne normy a opatrenia, ktoré by vhodne podporili ciele prijaté v charte. Predstavitelia vysokých škôl sa zároveň obracajú aj na Slovenskú akadémiu vied, Zväz priemyselných výskumných a vývojových organizácií i ďalších sociálnych a ekonomických partnerov, aby aplikovali odporúčania súvisiace s chartou.
Ako vysvetlil Báleš, záujem Európy o výskum nie je náhodný. Súvisí s Lisabonskou stratégiou, teda cieľom EÚ stať sa do roku 2010 omnoho konkurencieschopnejším priestorom ako v súčasnosti. K tomu však bude potrebovať zhruba 700 tisíc výskumných pracovníkov.