"Globalizáciu treba vyvážiť solidaritou," povedal dnes pre agentúru SITA Gavenda. Zároveň zdôraznil, že výzva cirkvi nesmeruje len k politikom, aby sledovali dobro väčšiny obyvateľov a nie elitných skupín či krátkodobých politických zoskupení, ale aj k podnikateľom, aby nemysleli len na zisk. Gavenda tiež upozornil, že cirkev neprišla len s kritikou, ale sama ponúka cez charitu riešenia pre najbiednejších. Katolícki biskupi v stredu vyhlásili, že ich znepokojuje sociálno-ekonomická situácia na Slovensku.
Podľa predsedu SMK Bélu Bugára cirkev sa drží sociálnej náuky cirkvi a poukazuje na to, čo vníma ako najväčší problém. Bugár pripomenul, že koalícia práve v tomto období robí korekciu reforiem. "Kritizovať bez návrhu riešenia je najľahšie. Zodpovedný politik musí navrhovať aj riešenia," povedal Bugár pre agentúru SITA.
Vyhlásenie biskupov považuje podpredseda KDH Július Brocka za pravdivé. Zdôraznil však, že sociálne otázky a rodina sa stali prioritou kresťanských demokratov aj na poslednom sneme v októbri v Ružomberku. Podľa Brocku koalícia už pomohla vytvoriť fungujúcu efektívnu ekonomiku a teraz sa musí postarať aj o tých, ktorí to sami nedokážu. V súvislosti s vyhlásením predsedu Smeru-SD Roberta Fica, ktorý kritizoval vládne strany, že nezaujali k vyhláseniu biskupov stanovisko, Brocka povedal: "Fico by sa mal radšej pozrieť do zrkadla a povedať ako zhromažďuje majetok."
Predsedníčka Slobodného fóra Zuzana Martináková akceptuje právo cirkvi vyjadriť sa k stavu spoločnosti. Cirkev má podľa nej na takéto vyjadrenia také isté právo ako ktorékoľvek občianske združenie. Ako uviedla pre agentúru SITA, KBS poukázala na tie isté problémy, na ktoré poukazuje aj SF. Ide o to, že koalícia rezignovala na hodnoty. "Jedinou hodnotou nemôže byť zisk," zdôraznila.
Predseda Hnutia za demokraciu Jozef Grapa považuje vyhlásenie biskupov za výzvu na zmenu reforiem a tiež štýlu vládnutia. "Biskupi povedali len to, s čím sa stretávajú kňazi medzi ľuďmi," povedal pre agentúru SITA.
K Vyhláseniu Konferencie biskupov Slovenska k sociálno-ekonomickej situácii na Slovensku sa hlási aj Misia 21. "Sloboda, ktorú priniesli udalosti spred 16 rokov je veľký dar. Aby však bola požehnaním pre každého, potrebujeme aj spravodlivosť, a hlavne solidaritu. Solidarita je základom programu Misie 21," povedal dnes pre agentúru SITA jej predseda a poslanec NR SR Ivan Šimko. Zároveň dodal, že solidarita je hodnota, ktorá nie je ani ľavicová, ani pravicová, ale je to predovšetkým hodnota hlboko ľudská a kresťanská.