Bratislava 11. novembra (TASR) - Nevhodný volebný zákon podľa sociológa Pavla Haulíka výrazne prispeje k predpokladanej nízkej účasti v novembrových regionálnych voľbách.
Väčšinový volebný systém s viacmandátovými volebnými obvodmi totiž so sebou prináša "čudné" koalície, čo vzbudzuje nedôveru voliča. Ten potom nevie odhadnúť, ako sa bude člen koalície zmiešanej z často protichodne politologicky orientovaných strán správať po zvolení. "Aj tí, ktorí chcú ísť voliť a sú istým spôsobom politicky orientovaní, zistia, že tá ich strana je v koalícii so stranou, ktorú ani pri najlepšej vôli nemôžu podporiť," povedal Haulík pre TASR.
Podľa sociológa je výsledok volieb pri nízkej účasti voličov "lotériou". Tento stav považuje za alarmujúci, pretože v porovnaní s voľbami do VÚC spred štyroch rokov sú momentálne v hre oveľa väčšie kompetencie a možnosti, ktorými budú môcť po voľbách regionálne orgány disponovať.
Haulík sa domnieva, že nízka volebná účasť vyhovuje najmä politickým stranám, ktoré môžu počítať s podporou svojich "skalných" voličov.
Podľa sociológa sú politické strany na Slovensku silne centralizované. "Akoby tá slovenská politika nemala jednotlivé poschodia, je to vrchné poschodie a potom je nejaké neprehľadné podpalubie, kde o tom nie je absolútne prehľad a verejnosť o tom vie veľmi málo," dodal. To umožňuje centrálam politických strán, de facto veľmi úzkemu okruhu, ľudí ovplyvňovať všetky podstatné udalosti politického života.
Podľa októbrového prieskumu verejnej mienky z dielne Ústavu pre výskum verejnej mienky sa chce regionálnych volieb určite zúčastniť len 21 percent občanov.
Väčšinový volebný systém môže priniesť situácie, keď jedna politická strana alebo koalícia úplne ovládne regionálne zastupiteľsvo, hoci pomer odovzdaných hlasov takýto pomer nevyjadruje. V pomernom volebnom systéme sa všetky odovzdané hlasy voličov rozložia pomerne podľa dosiahnutého výsledku jednotlivých kandidátov.