Bratislava 11. novembra (TASR) - Zhotovenie a zverejnenie rozhovoru, na ktorý nedala súhlas jedna zo zúčastnených osôb, je v súčasnosti nezákonné, no nie je trestným činom. Po 1. januári 2006, keď nadobudne účinnosť nový Trestný zákon, sa to zmení.
Podľa Občianskeho zákonníka má každý právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy. "Obrazové a zvukové záznamy osoby sa budú môcť vyhotoviť alebo použiť len s jej zvolením," píše sa v stanovisku Ministerstva spravodlivosti SR.
Tomu, kto poruší dôvernosť neverejne prednesených slov alebo iného prejavu osobnej povahy tým, že ho neoprávnene zachytí záznamovým zariadením a sprístupní tretej osobe, čím mu spôsobí vážnu ujmu na právach, od januára hrozí až dvojročný trest.
Vo štvrtok zverejnil predseda ANO Pavol Rusko videonahrávku, na ktorej je údajne poslankyňa Iveta Henzélyová. Deň predtým Rusko na pôde Národnej rady SR vyhlásil, že existujú dôkazy o pokuse skorumpovať minimálne jedného poslanca pred septembrovou schôdzou snemovne. Odvolal sa pritom na poslankyňu Ivetu Henzélyovú, ktorej vraj "ľudia od našich" ponúkali rekonštrukciu domu a peniaze, ak bude hlasovať inakšie ako v prípade svojho členstva v ANO. Henzélyová jeho slová, ako skutočnosť, že je na videonahrávke odmietla. Celú vec chce riešiť súdnou cestou.
zg tal