Bratislava 10. novembra (TASR) - Pri potláčaní a odhaľovaní prejavov násilia extrémistických skupín je podľa viceprezidenta Policajného zboru SR Jaroslava Spišiaka dôležitá aktívna účasť verejnosti.
"Požiadal by som občanov, aby prejavili to, čo v nich je, a snažili sa obetiam násilia pomôcť, aby sa to nepáchalo na verejnosti, cez deň, na autobusových staniciach, zastávkach. Vždy je tam veľa ľudí, každý môže kričať, volať pomoc, a títo extrémisti musia cítiť, že kdekoľvek sa v meste pohnú, všade sú sledovaní," uviedol dnes v relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy. Polícia podľa neho nemôže byť všade a občania môžu na telefónnom čísle 150 oznámiť pohyb a činnosť skupín, ako sú skíni či neonacisti. Pri dokazovaní útokov extrémistov je tiež možno využiť inštitút utajeného svedka.
Spišiak odmietol, že by polícia zlyhala v prípade vraždy 21-ročného študenta Daniela Tupého, ktorý bol 4. novembra dobodaný pri útoku pravdepodobne skupiny neonacistov. Konštatoval, že napriek tejto tragickej udalosti, je výsledok pôsobenia polície proti extrémistickým skupinám na Slovensku v porovnaní so zahraničím vcelku priaznivý.
Predseda organizácii Ľudia proti rasizmu (ĽPR) Daniel Milo uviedol, že pokiaľ všetci občania budú mať odvahu postaviť sa na obranu obetí, môžu zabrániť, aby obetí nepribúdalo. Terčom útokov pravicových extrémistov bývajú najčastejšie Rómovia, ale aj cudzinci inej farby pleti a alternatívna mládež. Uviedol pritom, že v prípade zavraždenia Rómov z rasových dôvodov, ako bolo upálenie Mária Gorala v roku 1995 alebo ubitia Anastázie Balážovej skupinou neonacistov, nebolo vidieť veľké prejavy účasti alebo verejného odsúdenia, ako to bolo v prípade vraždy Daniela Tupého. "Asi to svedčí o tých latentných postojoch, prípadne o tom, že ľuďom je určite ľahostajnejšie, keď sa stane takýto hrozný čin Rómovi, ako keď sa to stane mladému bielemu chlapcovi," dodal.
Šírenie pravicového extrémizmu na Slovensku podľa sociologičky Jany Kadlečíkovej podporujú rôzne stereotypy a predsudky voči iným etnikám, ktoré sú často podporované aj médiami. Do sfér vplyvu extrémistických skupín sa podľa nej dostávajú často mladí ľudia, ktorí sú frustrovaní a nespokojní s realizáciou vo svojom živote a ktorí túžia patriť do určitej skupiny.