Trenčín 12. novembra (TASR) - Slovenská lekárnická komora začala správne konanie voči viacerým držiteľom licencií na výkon činnosti odborného zástupcu respektíve na výkon povolania farmaceuta. Informoval o tom prezident komory Peter Mihálik na dnešnom 6. Lekárnickom kongrese v Trenčíne.
Ak sa v rámci správnych konaní preukáže, že došlo k porušeniu zákonov, pristúpi komora podľa prezidenta "nemilosrdne" k odňatiu ich licencií. Mihálik povedal, že u poskytovateľov lekárenskej starostlivosti, ktorými sú rôzne právnické osoby, dochádza najčastejšie k porušovaniu právnych predpisov a vyhlášok. Odborní zástupcovia týchto právnických osôb často vôbec nepoznajú svoje práva, ale ani povinnosti, tvrdí šéf komory.
Lekárnici podľa Mihálika od reformy zdravotníctva očakávali, že zlepší a upevní ich postavenie ako odborníkov v oblasti farmakoterapie a predovšetkým zabezpečí ekonomickú stabilitu, ktorá by im umožňovala bez obáv o vlastnú existenciu poskytovať lekárenskú starostlivosť na vysokej úrovni. "Mnohé z cieľov reformy sa zatiaľ vôbec nenaplnili," dodal.
Majiteľov lekární podľa neho ohrozuje, že sa administratívnymi opatreniami zužuje sortiment liekov a zdravotníckych pomôcok vydávaných vo verejných lekárňach. Ministerstvo tiež opatreniami znižuje výšky marží a okrem cien liekov reguluje aj marže voľnopredajných liekov.
Novelizácia zákona o lieku podľa Mihálika priniesla do poskytovania lekárenskej starostlivosti len zmätok, "bezbrehú" liberalizáciu a porušovanie záujmov poskytovateľov lekárenskej starostlivosti, najmä fyzických osôb, a evidentné nahrávanie záujmom silných finančných skupín alebo jednotlivcov.
"Stáva sa už módou, že každá čo i len trochu mediálne známa osoba, finančník, poslanec, riaditeľ zdravotníckeho zariadenia je už dnes vlastníkom verejnej lekárne alebo sa ním v blízkej budúcnosti stane," povedal Mihálik.
Za nekalé praktiky označil postup niektorých majiteľov lekární, ktorí od pacientov nevyberajú poplatky za recept, znižujú doplatky za lieky, zavádzajú vernostné a zákaznícke karty. "Nehovoriac o klasickom korumpovaní lekárov lekárnikmi pri smerovaní pacientov do konkrétnej lekárne či pri dodávke liekov priamo do ambulancií lekárov."
Prezident komory upozornil, že k zdravotníckym zariadeniam sa dostávajú silné finančné skupiny, ktoré začínajú obsadzovať zásadné pozície v zdravotných poisťovniach a chcú získať aj verejné lekárne. "Toto vertikálne reťazenie znamená smrteľné nebezpečenstvo pre nezávislý výkon zdravotníckych povolaní a nebude ani prínosom pre pacienta," konštatoval.