Trenčín 12. novembra (TASR) - Klimatické zmeny budú mať dopad aj na slovenské zdravotníctvo. Peter Staněk z Ústavu slovenskej a svetovej ekonomiky SAV dnes na 6. Lekárnickom kongrese v Trenčíne povedal, že dochádza k výraznému posunu infekčných chorôb, ktoré sú typické pre iné teritória, do oblasti strednej a severnej Európy.
"Vzhľadom na to, že väčšina obyvateľstva nemá imunitu, dá sa očakávať pomerne výrazný nárast chorôb tohto typu," konštatoval. Podľa Staněka už dnes klimatické zmeny ročne zabijú 300 tisíc ľudí a spôsobia škody za 200 až 250 miliárd amerických dolárov. Na rozsah ochorení bude mať vplyv aj mobilita obyvateľstva. Ročne počet migrantov predstavuje 10 miliónov legálnych a 20 miliónov ilegálnych, pričom tretina z nich ide do Európskej únie. "Znamená to objavenie sa nových chorôb, o ktorých sme si mysleli, že zmizli - cholera, tuberkulóza, týfus a podobne. Zároveň to znamená podstatne zvýšený tlak na zdravotníctvo," upozornil expert.
Podľa Staněka však v slovenskom zdravotníctve nebude trvalo dostatok peňazí a pravdepodobne ani vstup súkromných finančných skupín do zdravotníctva nepovedie k tomu, aby sa zastavilo zadlžovanie. Predpokladá, že bude dochádzať k trvalému nárastu cien liekov a na Slovensku vzhľadom na vývoj nemožno očakávať výrazný nárast príjmov obyvateľstva. "Môžete očakávať s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou trvalý nárast cien elektriny, plynu, vody a informačných služieb," povedal lekárnikom. Dodal, že podľa niektorých názorov cena elektriny v EÚ zdražie v budúcich piatich rokoch o 40 percent a cena plynu o 60 percent. Podľa jeho slov už neklesnú ani ceny ropy.
(1 USD = 33,280 Sk)