Bratislava 15. novembra (TASR) - Médiá informujú o násilí na ženách senzáciechtivo a bez kontextu, chýba v nich kontinuálne odmietanie a odsudzovanie domáceho násilia. Obetiam násilia navyše nepomáha ani zverejnenie konkrétnych prípadov, zhodli sa dnes odborníci pracujúci s obeťami domáceho násilia na medzinárodnom workshope v Bratislave.
"Súd ani bytové družstvo nezačnú po medializovaní takéhoto činu pracovať rýchlejšie," konštatovala Jana Oleárniková z Košického krízového centra. Z tohto dôvodu a aj v snahe chrániť týrané ženy takéto informácie centrum neposkytuje.
Problémom podľa Oleárnikovej je aj to, že násilie v rodinách médiá často spájajú s alkoholizmom, sociálnymi problémami či prejavmi fyzického násilia. Mnohé obete pri čítaní takýchto správ nadobudnú pocit, akoby ich vlastný problém nebol až taký závažný. "Autori by sa mali na článok skúsiť pozrieť očami týraných žien," dodala Oleárniková. Zdôraznila, že násilie sa rovnako objavuje v dobre situovaných rodinách, medzi partnermi s vyšším vzdelaním a bez problémov s alkoholom.
Podľa Jany Cvikovej z občianskeho združenia Aspekt konkretizovanie jednotlivých prípadov bez širších súvislostí môže týraným ženám skôr uškodiť ako pomôcť. Príklad nevhodného medializovania obetí násilia uviedla Petra Votoušová z iniciatívy Bílý kruh bezpečí v Čechách. V Turecku podľa nej zavraždili tri ženy hneď po tom, ako vystúpili v tematickej televíznej relácii.