Bratislava 15. novembra (TASR) - Ministerstvo zdravotníctva SR pripravilo v súvislosti s výskytom vtáčej chrípky v Európe nový zákon o organizácii, úlohách a opatreniach v príprave na pandémiu. Do 23. novembra je v pripomienkovom konaní.
Rezort navrhuje zriadiť Pandemickú komisiu vlády SR, ktorá bude koordinovať činnosť krízových štábov na eliminovanie dopadov pandémie na ľudí, hospodárstvo a verejný život. Jej predsedom bude minister zdravotníctva.
Komisia bude spolupracovať s Bezpečnostnou radou SR pri príprave opatrení krajiny na pandémiu. Zároveň bude navrhovať použitie peňazí z účelovej rezervy na riešenie krízovej situácie a odstraňovanie následkov, ako aj požiada vládu, aby v prípade potreby vyžiadala humanitárnu pomoc zo zahraničia. Pandemická komisia koordinuje činnosť všetkých ústredných orgánov štátnej správy v príprave na pandémiu, pričom sa riadi odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie a Európskej komisie. Komisia bude mať aj odborný koordinačný orgán MZ, a tým bude operačné stredisko. Ďalej sa zriadi pandemické stredisko a odbor krízového riadenia zdravotníctva kraja.
Predseda komisie po vzniku pandémie okamžite nahlási prezidentovi a premiérovi vznik krízovej situácie. Zákon presne definuje, čo je to pandémia, epidémia či medzipandemické obdobie.
Pandemická komisia vlády SR schvaľuje Podrobný plán opatrení pre prípad pandémie v SR a odporúča ústredným orgánom štátnej správy prijať opatrenia na zabezpečenia plnenia a aktualizácie úloh Plánu opatrení pre prípad pandémie chrípky v SR. Týka sa to najmä posilnenia monitorovania chrípky, zamedzenia vzniku a šírenia ochorení spôsobených vírusom ľudskej chrípky a vírusom vtáčej chrípky, dovozu, registrácie a distribúcie očkovacej látky, liečby ochorení a komplikácií chrípky, vrátane zabezpečenia zásobovania liekmi a plánu reprofilizácie lôžok a výchovy obyvateľstva k prevencii ochorenia.
Okrem ministra zdravotníctva sú členmi komisie aj ministri pôdohospodárstva, vnútra, obrany, dopravy, pôšt a telekomunikácií, financií, školstva, spravodlivosti, predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR a predsedovia ôsmich vyšších územných celkov, riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne, generálny riaditeľ Spoločnej zdravotnej poisťovne, hlavný epidemiológ SR, riaditeľ Úradu civilnej ochrany Ministerstva vnútra SR, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR.
Každý rok sa na Slovensku zaznamená viac ako 2 milióny prípadov chrípky a chrípke podobných ochorení. Chrípka patrí medzi ochorenia so závažnými zdravotníckymi a ekonomickými následkami. Táto veľmi vážna celospoločenská problematika nie je doteraz samostatne a odborne riešená všeobecne záväzným právnym predpisom, ktorý by v takej vážnej situácii, ako sú pandémie, jednoznačne definoval úlohy, organizáciu, práva a povinnosti v príprave SR na pandémiu. Z tohto pohľadu je pandémiu potrebné považovať za vážnejší krízový stav ako je vojnový stav alebo vojna.