BRATISLAVA 15. novembra (SITA) - Európsky parlament (EP) bude v stredu hlasovať o novej chemickej politike REACH, ktorá má regulovať používanie a registráciu chemikálií. Podľa ochranárov však situácia nevyzerá dobre. Ako povedal pre agentúru SITA predseda Priateľov Zeme Ladislav Hegyi, vďaka silnému lobbingu chemického priemyslu pravdepodobne nebude pôvodný zámer Európskej únie (EÚ) prijatý. V súčasnosti nemáme informácie o pôsobení na zdravie človeka a životné prostredie pri 95 percentách chemikálií, upozornil Hegyi.
Pôvodný návrh REACH ukladal povinnosť náhrady chemikálie za nejakú bezpečnejšiu, ak taká existuje, ďalej povinnosť spätného testovania už používaných chemikálií či povinnosť informovať o chemikáliách, ktoré výrobky obsahujú a produkujú. Od týchto princípov sa ustupuje a vyzerá to, že nakoniec bude REACH prijatý úplne zbytočne a bude neúčinný, domnieva sa Hegyi. Podľa neho bude naďalej v Európskej únii pretrvávať nedostatočná ochrana ľudí a životného prostredia. Asi až zdravotné problémy ľudí budú indikátorom toho, že kontrola a testovanie chemikálií je potrebné, dodal.
"Chemický priemysel často tvrdí, že preň REACH bude pridrahý. Výrazne pri tom preháňa. Náklady, ktoré pre nich bude zavedenie nových pravidiel znamenať, budú tvoriť len 0,05 % z ročného obratu sektora," poznamenal Hegyi. Podľa štúdií Priateľov Zeme by po prijatí pôvodného návrhu REACH ušetrili Európania v najbližších 30 rokoch 50 mld. eur na zdravotnej starostlivosti a s tým súvisiacich výdavkoch spôsobených chemikáliami. Aj na Slovensku sa výdavky nadhodnocujú, kritizoval Hegyi. Nedá sa totiž vychádzať z toho, že všetky chemikálie sa budú testovať u nás. "Bude platiť zásada - jedna chemikália jeden test, informácie sa budú zdieľať," dodal Hegyi.