BRATISLAVA 15. novembra (SITA) - Slovensko dnes prijali za člena Pracovnej skupiny pre medzinárodnú spoluprácu v oblasti vzdelávania, zachovania, pamiatky a výskumu holokaustu (ITF). Členské štáty ITF o tom rozhodli na plenárnom zasadnutí v Krakove: Slovenskú delegáciu viedol predstaviteľ ministra zahraničných vecí SR pre vstup Slovenska do ITF, riaditeľ Odboru ľudských práv rezortu zahraničných vecí, veľvyslanec Emil Kuchár.
ITF vznikla v roku 1998. Jej hlavným cieľom je podpora projektov v oblasti vzdelávania, výskumu a zachovania pamiatky holokaustu. Slovensko aktívne spolupracuje s ITF už od roku 2000. V rámci medzinárodného projektu Príprava učiteľov stredných škôl v oblasti vzdelávania o holokauste, Ministerstvo školstva SR uskutočnilo v spolupráci s Nemeckom, Izraelom, ČR a ďalšími zahraničnými partnermi viacero vzdelávacích podujatí pre slovenských učiteľov, ktorí vyučujú o problematike holokaustu. Výstupom projektu je aj edukačný balíček Prečo sa učíme o holokauste, ktorý by mal pomôcť prekonať nedostatok učebných pomôcok o tejto téme.
Pôsobenie Slovenska v ITF bude koordinovať Odbor ľudských práv Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR, záštitu nad činnosťou jednotlivých odborných pracovných skupín ITF prevzali rezorty školstva, kultúry a Slovenská akadémia vied. Problematikou holokaustu sa na Slovensku bude komplexne zaoberať občianske združenie Dokumentačné stredisko holokaustu, ktoré doteraz pôsobilo v rámci Nadácie Milana Šimečku a Židovskej náboženskej obce v Bratislave.
Jednou z podmienok členstva Slovenska v ITF bolo odovzdanie východiskovej štúdie o situácii v oblastiach jej pôsobnosti. Štúdiu vypracovali experti štátnych inštitúcií aj mimovládnych organizácii.
Spolu so Slovenskom v Krakove do ITF prijali aj Belgicko, Chorvátsko a Grécko. ITF v súčasnosti združuje už 24 štátov, z toho 17 členských krajín Európskej únie. Predsedníckou krajinou ITF je v tomto roku Poľsko, v roku 2006 to bude Maďarsko.
Štátne inštitúcie aj mimovládne organizácie môžu požiadať ITF o finančnú podporu na svoje projekty v oblasti vzdelávania, zachovania pamiatky a výskumu holokaustu. SR bude prispievať do fondu ITF čiastkou 25 000 USD.