BRATISLAVA 16. novembra (SITA) - Obete násilných trestných činov alebo ich pozostalí by mali ľahšie získať odškodné. Umožniť by to mal nový zákon, ktorý na rokovanie vlády predložil minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Norma zavádza presné sumy, ktoré súd bude musieť obetiam priznať. V prípade vraždy by mali dostať pozostalí 350 000 korún, v prípade znásilnenia by mal páchateľ obeti zaplatiť 70 000 korún. Výška odškodného pri ublížení na zdraví nebude vyššia ako 350 000 korún. Ak páchateľ nebude schopný odškodné vyplatiť, bremeno čiastočnej finančnej satisfakcie zoberie podľa návrhu na seba štát, ktorý bude peniaze od odsúdeného vymáhať. O finančné odškodnenie budú môcť podľa zákona požiadať aj obete násilných trestných činov, ktorých páchatelia neboli odhalení. Zákon tiež umožňuje získať odškodnenie slovenským občanom, ktorí sa stali obeťami trestných činov na území iného členského štátu EÚ.
Vláda by sa mala zaoberať aj novelou zákona o štátnej službe. V programe sú dve novely tejto normy – jedna z Úradu pre štátnu službu a druhú predkladá minister financií Ivan Mikloš. Predseda úradu Ľubomír Plai tvrdí, že Miklošova novela chce výrazne obmedziť ich právomoci a znamenala by spolitizovanie štátnej služby. Minister financií naopak hovorí, že cieľom je zjednodušiť režim štátnej služby a zmierniť administratívnu náročnosť celého procesu.
Vláda posúdi aj novelu notárskeho zákona, ktorou sa sprísňuje dohľad nad činnosťou notárov. Novela dáva ministerstvu spravodlivosti kompetenciu dohliadať, či sa notárska činnosť vykonáva v súlade so zákonom. Rezort by mal mať právo nahliadať do spisov a kontrolovať, či prevádzka Centrálneho informačného systému, ktorá slúži na zhromažďovanie, spracúvanie, uchovávanie a prenos dát súvisiacich s notárskou činnosťou, je plynulá a bezpečná. Ministerstvo spravodlivosti predkladá návrh zákona v dvoch alternatívach. V jednej sa navrhuje zrušenie obmedzeného počtu notárskych úradov. Minister spravodlivosti si myslí, že obmedzený počet notárov vytvára priestor pre korupciu. Obdobnú novelu v marci parlament neposunul do 2. čítania.
Kabinet bude rozhodovať aj o vzniku ďalšej súkromnej vysokej školy - Stredoeurópskej vysokej školy (SEVŠ) v Skalici. Ak škola získa súhlas, stala by sa siedmou súkromnou vysokou školou na Slovensku. SEVŠ
chce poskytovať bakalársky študijný program medzinárodné vzťahy v dennej aj externej forme. V konkurencii existujúcich vysokých škôl chce SEVŠ zaujať aj výučbou nových predmetov. Pôjde o bezpečnosť štátov a ľudstva, ochranu proti terorizmu a o medzinárodné vzťahy pri ochrane duševného vlastníctva.