BRATISLAVA 16. novembra (SITA) - Obete násilných trestných činov by mali mať v budúcom roku právny nárok na odškodnenie. Táto problematika sa upravuje v novom zákone o odškodňovaní osôb poškodených násilnými trestnými činmi, ktorý dnes schválila vláda. V prípade, že zákon získa podporu v parlamente, nahradí normu upravujúci túto problematiku z roku 1998. Podľa teraz platnej úpravy priznáva poškodenému odškodnenie ministerstvo spravodlivosti, priznať ho však nemusí. Rezort spravodlivosti v zákone navrhuje zaviesť pevné paušálne sumy odškodnenia. Pozostalí po obeti násilného trestného činu by mali mať nárok na 350-tisíc korún, obete znásilnenia na približne 70-tisíc korún. V prípade ublíženia na zdraví by mala obeť dostať odškodnenie do 350-tisíc korún v závislosti od spôsobenej ujmy. Pri násilných trestných činoch, ak bude obeť odškodnená iným spôsobom, tak sa na ňu tento zákon nebude vzťahovať.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic odôvodňuje túto svoju iniciatívu tým, že spravodlivosť je potrebné hľadať nielen pre obvinených, ale aj pre obete trestných činov. V súčasnosti sú práva obetí často na okraji slovenskej trestnej justície, myslí si Lipšic. V minulom roku bolo na Slovensku spáchaných viac ako 13-tisíc násilných trestných činov, 77 percent z nich bolo objasnených. „Za každým z týchto čísel je obrovská bolesť, príbeh utrpenia a strateného pocitu bezpečia,“ pripomína minister spravodlivosti. Odškodnenie obeti bude musieť zaplatiť páchateľ trestného činu. Ak by páchateľ nebol známy, alebo by nebol schopný odškodnenie zaplatiť, urobí tak štát. Ten bude potom od neho vyplatenú sumu vymáhať.
Nový zákon rieši aj prípady, ak sa občan SR stane obeťou úmyselného násilného trestného činu v niektorej z krajín EÚ. V prípade schválenia zákona poslancami bude môcť od budúceho roka takáto obeť žiadať o odškodnenie prostredníctvom slovenského ministerstva spravodlivosti. Výrazne sa tak uľahčí situácia obetiam, ktoré teraz musia žiadať o odškodnenie v krajine, kde došlo k trestnému činu. Občan na ministerstve spravodlivosti alebo na jeho internetovej stránke nájde po tom, ako začne zákon platiť, tlačivo v slovenskom jazyku, ktoré bude jednotné v celej únii a prostredníctvom, ktorého bude môcť požiadať o odškodnenie. Ministerstvo tlačivo spolu s prekladom zašle štátu, kde sa stal trestný čin, ktorým bola spôsobená ujma na zdraví.
Pre lepšiu informovanosť obetí o možnostiach odškodnenia sa zákonom rezort spravodlivosti zaväzuje, aby zverejnil všetky potrebné informácie na svojej internetovej stránke. Zostáva zachovaná aj povinnosť pre orgány činné v trestnom konaní poskytnúť poškodenému informácie o možnosti