Bratislava 16. novembra (TASR) - Štýl vládnutia menšinového kabinetu Mikuláša Dzurindu, neprehľadné vzťahy v parlamente a nevyjasnenosť, kto riadi a zodpovedá za štát, pripomínajú predsedovi Hnutia za demokraciu (HZD) Jozefovi Grapovi spôsoby vládnutia spred roka 1989.
"Na SDKÚ a koaličných partneroch sa prejavuje syndróm dlhodobého vládnutia, keď si prestávajú uvedomovať potreby občanov a dostávajú sa do popredia osobné a stranícke záujmy, tak ako to bolo pred rokom 1989," povedal dnes novinárom Grapa. Vláda podľa neho nezvládla realizáciu reforiem, čo sa prejavuje prehlbujúcimi rozdielmi v sociálnej situácii občanov.
Grapa kritizoval prístup politických strán k nahrávke lídra ANO Pavla Ruska, ktorú predložil ako dôkaz pokusu o korumpovanie poslancov pre podporu vládnej koalície. "Tvárime sa, ako keby obsah neexistoval, a pátrame len po spôsobe. Je to len potvrdenie toho, čo sa v kuloároch dlho šepkalo, že poslanci s koalíciou nehlasujú len zo svojho presvedčenia, alebo zmeny názorov," poznamenal. Podľa neho o obsahu nahrávky nechcú hovoriť tie osoby a strany, na ktorých padá najväčšie podozrenie pri získavaní poslancov. Grapa pripomenul, že ak sa nevyjasní, kto podporuje vládu, možnosť kupčenia s poslancami bude naďalej reálna.
HZD zaráža, že Slovenskú informačnú službu spochybňujú samotné koaličné strany. Navrhuje preto posilniť kontrolu SIS cez parlamentný výbor. Ten by sa podľa podpredsedu HZD a nezávislého poslanca Rudolfa Žiaka mohol rozšíriť o ďalších členov, predovšetkým odborníkov z oblasti spravodajských služieb. Žiak si myslí, že chýba kontinuita odborníkov pri kontrole SIS, rovnako aj v samotnej tajnej službe, keď po zmenách vlád dochádza k veľkým obmenám v zbore. Pripomenul, že politické zneužívanie tajnej služby v súčasnosti je možné. "Ja nehovorím, že je. Ale je to možné," dodal. Tajná službe podľa neho zlyhala napríklad pri monitorovaní extrémistických skupín.