BRATISLAVA 16. novembra (SITA) - Sexuálne obťažovanie na pracovisku či iná forma diskriminácie v práci je problémom aj Slovenska. Myslí si to psychologička Mária Chaloupková, ktorá je zároveň aj koordinátorkou projektu Sexuálne obťažovanie na pracovisku. Podľa nej sa o "harašmente" u nás veľa nehovorí, a preto sa zdá, že tento problém neexistuje. Netýka sa pritom len žien, ale aj mužov. "Veď predsa na chutného mladého zajačika môže dostať chuť aj šéfka," vysvetlila Chaloupková, podľa ktorej sa dá chápať ako obťažovanie všetko, čo dotknutý cíti, že mu prekáža. Môžu to byť dotyky, pochvala výstrihu, neustále telefonáty, nalepenie porno obrázkov či priame vynútenie sexuálneho styku.
Potenciálne obete takéhoto konania spolupracovníkov či zamestnávateľov sa môžu obrátiť o pomoc aj v poradniach, ktoré fungujú vo Zvolene a od dnešného dňa aj v Bratislave. Záujemcom poradia aj telefonicky, pomocou e-mailu alebo písomne. Podľa Chaloupkovej každý, kto bude potrebovať pomôcť, túto pomoc nájde. Vyhľadať ju môže aj prostredníctvom klubov Združenia žien Slovenska, ktoré sú vo viacerých slovenských mestách. Jedným z partnerov projektu je totiž aj toto združenie, zapojila sa aj Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR.
Viceprezident KOZ SR Eugen Škultéty vysvetlil, že úlohou odborov je dosiahnuť, aby ochrana pred sexuálnym obťažovaním na pracovisku či pred inou diskrimináciou, bola obsiahnutá v kolektívnych zmluvách. Ako problémom sa môže javiť aj dosiahnutie rovnakého platového ohodnotenia mužov a žien na rovnakých postoch. Škultéty sa však viac obáva "prevýchovy" zamestnávateľov, pretože mnohí z nich stále nevedia, aké majú v tejto súvislosti povinnosti. V rámci projektu preto organizátori pripravia aj "vzdelávacie kurzy" pre zamestnávateľov, kde sa o tomto probléme dozvedia viac. Rovnako je však dôležitá aj výchova potenciálnych obetí.
Súčasťou projektu je podľa Chaloupkovej aj monitorovanie prípadov sexuálneho obťažovania na pracovisku. Prvé výsledky by mali byť známe zhruba o rok. O tom, či sa tento projekt osvedčil, budú organizátori vedieť asi v roku 2007. Od výsledného hodnotenia bude závisieť aj to, či získajú ďalšie peniaze aj z eurofondov. Tentoraz majú totiž podporu Európskeho sociálneho fondu.