Bratislava 21. februára (TASR) - Nález Ústavného súdu (ÚS) SR, podľa ktorého nedošlo k porušeniu základného práva Karlovarskej becherovky postupom Najvyššieho súdu SR, predseda NS Štefan Harabin očakával. "Od samého začiatku som považoval za jasné, že na NS nebolo porušené ústavné právo účastníka súdneho sporu na zákonného sudcu."
Uviedol to pre TASR v reakcii na dnešné rozhodnutie ÚS vo veci podnetu českej akciovej spoločnosti Jan Becher - Karlovarská becherovka (JBKB), Karlove Vary, ktorá namietla postup NS pri prideľovaní veci v jeho obchodnom registri. Rozhodnutie ÚS je podľa Harabina v súlade s Ústavou SR i príslušnými zákonmi, "pretože predmetná sporná vec bola v obchodnom kolégiu príslušnému senátu pridelená v zmysle rozvrhu práce".
Predseda NS odmietol polemizovať s vyjadreniami právneho zástupcu JBKB Ernesta Valka, ktorý počas predchádzajúceho pojednávania na ÚS upozornil, že právny poriadok SR nemá dostatočnú právnu úpravu zákonného sudcu. Podľa Valka je na zváženie, či by sa aj na NS nemal zaviesť systém súdneho manažmentu, ktorého súčasťou je náhodný, počítačom riadený výber sudcu. Inou možnosťou by podľa neho bolo stanoviť pevné zásady rozdeľovania agendy medzi sudcov či senáty, ktoré by chránili pred ľubovôľou a zabezpečili transparentnosť súdu. S väčšinou argumentov JBKB sa v tomto spore stotožnil aj generálny prokurátor SR a na NS podal mimoriadne dovolanie.
Predseda NS, ktorý je zároveň autorom rozvrhu práce, však tvrdí, že pokiaľ má rozvrh stanovený režim a pravidlá prideľovania spisov, vyhovuje nielen ústave, ale aj štrasburskej judikatúre. Podľa neho Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu považuje inštitút zákonného sudcu za dodržaný, ak sú dodržané vopred známe pravidlá, na základe ktorých sa veci prideľujú. V tejto súvislosti upozornil na postup pri prideľovaní podaní na ÚS, kde ich rozdeľuje predseda, čo je podľa Harabina v poriadku, pretože ide o vopred stanovené pravidlá. Rovnako by podľa neho bolo v súlade ústavou a štrasburskou judikatúrou, ak by predseda ktoréhokoľvek súdu pri tvorbe rozvrhu práce na nasledujúci rok určil, že od nového roka bude sám prideľovať každú vec konkrétnemu senátu.
Naopak, prideľovanie spisov podľa náhodného výberu počítačom predseda NS označil za protiústavné. "Môžem to konštatovať s pokojným svedomím, pretože legislatíva nedáva oporu takémuto postupu," povedal. Na margo faktu, že projekt sa úspešne odskúšal na banskobystrickom okresnom súde uviedol, že ak by sa niektorý z účastníkov sťažoval na spôsob pridelenia spisu cez počítač a na ÚS by namietol porušenie inštitútu zákonného sudcu, podľa jeho názoru by bol určite úspešný. "My s princípom prideľovania vecí nemáme žiadne problémy, pretože náš mechanizmus, na rozdiel od počítačového, je kontrolovateľný minimálne šiestimi subjektmi," poznamenal predseda NS. Je presvedčený, že počítačový program umožňuje, aby programátor po dohode s predsedom súdu zasiahol do programu a zariadil, aby sa konkrétne podanie dostalo do rúk želanému sudcovi. Preto tvrdí, že tento systém "vôbec nie je transparentný a pripúšťa oveľa väčšie manipulácie so spisom".