Košice 21. februára (TASR) - Jedinečnú expozíciu archeologických nálezov zo Slovenska z prelomu staršej a strednej doby bronzovej predstavuje výstava Medzi Mykénami a Baltom, ktorú otvorili dnes slávnostne v košickom Východoslovenskom múzeu.
Približne 1000 exponátov pochádza najmä z nálezísk celoeurópskeho významu na východnom Slovensku z Košíc-Barce, Nižnej Myšle v okrese Košice - okolie, kde robia archeológovia už 25-ročný kontinuálny výskum, i ďalších lokalít.
Profesor archeológie nitrianskej Univerzity Konštantína Filozofa Jozef Vladár v slávnostnom príhovore na vernisáži zdôraznil, že takzvaná otomanská kultúra, ktorej je výstava zasvätená, je nielen "zlatým vekom praveku na slovenskom území, ale patrí aj k najvýznamnejším kultúram európskeho praveku vôbec".
Ako uviedol jeden z autorov výstavy Ladislav Olexa z košického pracoviska Archeologického ústavu SAV, exponáty predstavujú bohatosť materiálnej kultúry, ktorá mala svoje kontakty s vyspelými oblasťami sveta - na jednej strane na baltickom pobreží, na druhej strane s egejskou kultúrou v Malej Ázii - Tróji, či starovekými Mykénami. Na výstave možno nájsť keramiku, výrobky z kostí, parohoviny, kameňa, fajansu, bronzu, medi i zlata, ktoré dokazujú vysokú úroveň kovolejárstva ľudu otomanskej kultúry. Nechýbajú dýky, šperky, figúrky zvierat a ľudí i hračky, medzi nimi pravdepodobne najstaršia objavená v strednej Európe - detský hlinený vozík. Unikátne sú nálezy z konských postrojov. Vystavené sú aj ukážky kostrových hrobov, v ktorých sa našli šperky z jantáru.
Výstava potrvá do konca apríla a uvidia ju aj v Poľsku, Nemecku a ďalších európskych štátoch.
*se som NNNN