BRATISLAVA 18. novembra (SITA) - Komunistický režim v bývalom Československu podľa Jána Čarnogurského padol pre novembrové revolúcie a vlastnú vnútornú slabosť. Ako uviedol Čarnogurský v relácii TV Markíza Sito, túžba po slobode bola prvoradá, pretože pádu režimu predchádzalo 40 rokov neslobody. "Režim už nebol schopný efektívne riadiť štát. Československo v novembri 1989 bolo už len ostrovom komunizmu v Európe,“ povedal Čarnogurský. Podľa bývalého predsedu Strany demokratickej ľavice Petra Weissa sa pri páde režimu nedoceňuje vonkajší faktor, ktorým je zvolenie Michaila Gorbačova do funkcie generálneho tajomníka komunistickej strany vo vtedajšom Sovietskom zväze.
Podľa Weissa je reálne využitie slobody po novembri 1989 minimálne. Upozornil, že ľudia si nemôžu dovoliť cestovať alebo ísť na dovolenku z ekonomických dôvodov. Podľa Čarnogurského za komunizmu tiež nechodili všetci ľudia na dovolenky. Zdôraznil, že priemerná mzda je päťkrát vyššia, na vysokých školách je raz toľko študentov a na Slovensku jazdí o 50 percent viac automobilov. Priznal však, že mlieko a mäso sú dnes drahšie ako za komunizmu.
Súčasnú KSS Weiss označil za neostalinskú stranu. "Parazituje na tom, že ľuďom sa ťažko žije, a to najmä na východnom Slovensku,“ vyhlásil Weiss. Zároveň zdôraznil, že KSS sa nezbavila stalinizmu. Čarnogurský v existencii KSS nevidí problém. Podľa neho, ak ich podporilo šesť percent voličov, majú právo sa vyjadrovať.
Za jednu z príčin neprehľadného stavu na slovenskej politickej scéne označil Čarnogurský Pavla Ruska. Ten podľa neho vytvoril dve mediálne strany SOP a ANO, ktoré nemali žiadne idey a nevydržali ani jedno volebné obdobie. "Rozpadli sa a stali sa zárodkom nestability,“ dodal Čarnogurský.