BRATISLAVA 18. novembra (SITA) - V pondelok odštartujú školskí odborári už po druhýkrát kampaň s heslom Školské peniaze školám, školským zariadeniam a ich zamestnancom. Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) chce počas dvoch týždňov zistiť stav vo financiách a rokovaním na viacerých úrovniach dohodnúť nápravu na miestach, kde sú nedostatky. Ako na tlačovej besede informoval šéf školských odborov Ján Gašperan, dvoma hlavnými cieľmi spomínanej aktivity je dosiahnuť, aby sa všetky peniaze určené pre školstvo dostali do škôl a školských zariadení a ich zamestnancom a aby boli úplne splnené záväzky z kolektívnych zmlúv. Odborári sa chcú tiež dôkladnejšie pozrieť aj na dodržiavanie pracovnoprávnych predpisov a pravidiel bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
Ako Gašperan poukázal, vlani sa vyčerpalo 98,14 percenta peňazí vyčlenených na školstvo a aj keď sa to zdá uspokojivé, odborári chcú dosiahnuť 100-percentné čerpanie. "Nevyčerpalo sa 58 614 000 korún, čo by pri súčasnom počte zamestnancov v školstve znamenalo na jedného 538 korún," poukázal. Ako ďalej informoval, do štátneho rozpočtu tiež boli presunuté peniaze v určitej výške, čo by na jedného zamestnanca v ročnom vyjadrení bolo vyše 3 000 korún. "Vrátené a presunuté peniaze by tak na jedného zamestnanca tvorili ročne vyše 4 400 Sk, čo je mesačne 367 Sk," poznamenal. Podľa neho, keby sa tieto peniaze dostali k zamestnancom, podarilo by sa v plnom rozsahu splniť záväzky z kolektívnych zmlúv a ešte by sa aj vytvorila určitá rezerva.
Podľa informácií z tohto roku, za prvé tri štvrťroky sa vyčerpalo cez prenesený výkon štátnej správy, teda cez rezort školstva, 68 percent finančných prostriedkov. OZPŠaV bude o čerpaní financií rokovať s ministerstvom školstva a plánuje rokovať aj s ministerstvom financií, aby z 220 miliónovej rezervy pre mestá a obce išlo zhruba 40 percent na školstvo. Kým vo väčších mestách je situácia dobrá, v obciach pod 1 000 obyvateľov majú školy veľké problémy.
Odborári naďalej pripomínajú, že zriaďovatelia dostali peniaze aj na vyplácanie osobných príplatkov pracovníkom školstva. Mnohí to však podľa Gašperana neurobili, ani nevyplácali mzdy načas. Dobrá situácia je podľa ich informácií napríklad v Senici alebo v Brezne. Naopak, signály o problémoch s peniazmi majú zo škôl a školských zariadení v Žiline, Nitre, Zlatých Moravciach a z niektorých bratislavských škôl. Napríklad na Strednej združenej škole na Sklenárovej ulici v Bratislave učitelia nedostali podľa informácií odborárov osobné príplatky už tri roky a veľké problémy sú v strednom školstve, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Nitrianskeho samosprávneho kraja.
Kampaň, ktorej hlavné aktivity sú sústredené na nasledujúce dva týždne, potrvá až do konca roka. Vyhodnotia ju na stretnutí, ktoré sa uskutoční v marci pri príležitosti Dňa učiteľov. "Odznejú tam tak kladné, ako aj negatívne hodnotenia," dodal Gašperan.