Dôvodom je podľa zriaďovateľov nedostatok finančných prostriedkov, ktoré na tento účel poskytuje štát, alebo ktoré vybrali z podielových daní. Napríklad Trenčianskemu samosprávnemu kraju chýba okolo 55 miliónov korún. "Z nich 25 miliónov je potrebných na mzdy," povedal pre TASR vedúci odboru školstva v trenčianskom VÚC Milan Polák. Nepriaznivú situáciu spôsobili podľa neho nízke normatívy pre stredné odborné učilištia (SOU) bez praxe.
Ministerstvo školstva poskytne na platy učiteľov dodatočne okolo 400 miliónov korún. Okrem príplatkov chce týmto spôsobom sanovať aj náklady obchodných akadémií a SOU s praxou, ktoré taktiež zápasia s nízkym normatívom. "K zamestnancom sa dostane každá koruna, na ktorú majú nárok," spomenula hovorkyňa školstva Monika Murová. Polák však tvrdí, že táto iniciatíva MŠ ich problém nevyrieši, lebo trenčiansky VÚC nemá financie na SOU bez praxe a nie na SOU s praxou. Problém musí podľa neho vyriešiť ministerstvo, VÚC nemôže prenesený výkon štátnej správy dotovať z vlastných zdrojov.
S vyplácaním osobných príplatkov majú problém aj obce mestá. Vo väčšine prípadov však nejde o prenesené kompetencie, teda základné a stredné školy, ale originálne. Pod ne spadajú materské školy. "Na vyplácanie osobných príplatkov na materských školách nemáme dosť financií," potvrdila Klaudia Ivanovičová z mestského úradu v Zlatých Moravciach. V snahe udržať súčasnú sieť škôlok výnosy z podielových daní na vyplácanie príplatkov nestačia.
Odborový zväz Pracovníkov školstva a vedy (OZ PŠaV) bude od pondelka kontrolovať, ako sú zamestnancom školstva vyplácané financie, na ktoré majú podľa kolektívnej zmluvy nárok.