Bratislava 21. februára (TASR) - Štrnásty a pätnásty rokovací deň zákonodarného zboru zavŕšilo dnešné schválenie nového vysokoškolského zákona. Na záverečnom prijímaní zákona sa zúčastnilo 120 poslancov, za sa vyslovilo 76, proti hlasovalo 12, hlasovania sa zdržalo 29 a traja poslanci nehlasovali. Pri schvaľovaní zmien zákona bol prítomný, rovnako aj pri záverečnom hlasovaní premiér Mikuláš Dzurinda.
Parlamentom schválené znenie zákona vylúčilo spoplatnenie akejkoľvek formy štúdia na verejnej vysokej škole. Poplatky bude môcť vysoká škola vyberať iba v súvislosti s nákladmi na prijímacie konanie, ich výška však bude limitovaná. Rozhodnuté bolo, že fakulty vysokých škôl strácajú svoju právnu subjektivitu. Na základe zmien bude Katolícka univerzita v Ružomberku konfesijná verejná vysoká škola. Na základe schváleného zákona dôjde k zvýšeniu mzdového ohodnotenia vysokoškolských pedagógov.
Ako prvé prišli pri hlasovaní pozmeňujúce návrhy zo spoločnej správy výborov, o ktorých poslanci hlasovali v troch veľkých blokoch. Podľa spravodajcu Štefana Šlachtu v rozprave v druhom čítaní vystúpilo 19 poslancov a podaných bolo 154 pozmeňujúcich návrhov.
Schválený vysokoškolský zákon znamená podľa názoru ministra školstva Milana Ftáčnika faktické odštartovanie reformy vysokého školstva. Bude jednoznačným prínosom, pretože umožní reformu študijných odborov, plošne zaviesť kreditný systém a posilní bakalársky systém vzdelávania. Presun majetku štátu na univerzity by sa mal začať od 1. januára 2003.
Pravidelná štvrtková parlamentná Hodina otázok mala tentoraz nečakaný priebeh. Ešte nikdy za šesť rokov existencie tohto obligatórneho bodu programu schôdze sa nestalo, aby premiér odpovedal poslancom iba na dve otázky. Dokonca ani to, že opozícia vôbec nevyužila možnosť a nikoho z vlády sa nič nespýtala. Mikuláš Dzurinda dnes hovoril 9 minút 45 sekúnd a celý bod programu sa po odpovediach ministrov skončil o 15 minút skôr.
Premiér sa venoval svojej utorňajšej návštevy v Berlíne, pričom zdôraznil, že sa uskutočnila na pozvanie kancelára SRN Gerharda Schrödera. Obaja konštatovali, že medzi Slovenskom a Nemeckom niet žiadnej politicky citlivej otázky, a navyše SRN je u nás zahraničným investorom č.1. Dzurinda z Berlína odišiel s ubezpečením o podpore vstupu SR do NATO a Európskej únie.
Na otázky poslancov dnes odpovedali aj štyria členovia vládneho kabinetu. Vicepremiér Ivan Mikloš hovoril o svojom pohľade na naštartovanie reformy sociálneho zabezpečenia, vicepremiérka Mária Kadlečíková o využívaní prostriedkov PHARE v približovacom procese k členstvo SR v Európskej únii. Témou odpovede ministra Pavla Koncoša bola situácia v transformácii vodárenských podnikov a príprava osiva pre jarné poľnohospodárske práce. Šéf rezortu obrany Jozef Stank vysvetľoval poslancom neefektivitu doterajšej podpory armádneho vrcholového športu a zámery pri navrhovaných zmenách vypracovaných v súčinnosti s ministerstvom školstva. Minister zdravotníctva Roman Kováč sa zaoberal vplyvom elektromagnetického poľa a súvisiaceho žiarenia z vysielačov operátorov mobilných telefónnych sietí na zdravie obyvateľov.
Rokovanie poslancov v piatok pokračuje.
*pm ad ms zg