Bratislava 21. februára (TASR) - Schválenie zákona o vysokých školách, ako aj ďalších dvoch zákonov, a to zákona o Slovenskej akadémii vied a zákona o vede a technike považuje minister školstva SR Milan Ftáčnik za začiatok reformy vysokého školstva.
Prijatím trojice reformných zákonov sa podľa Ftáčnika podarilo naplniť jeden z rozhodujúcich zámerov tohto volebného obdobia v oblasti školstva, a preto nevidí dôvod na svoje odstúpenie. "Za posledných desať rokov moji predchodcovia pripravili 25 podôb zákona o vede a technike a viacero verzií nového vysokoškolského zákona," spresnil Ftáčnik.
Bezplatnú formu externého štúdia hodnotí Ftáčnik ako jedno z najvýraznejších pozitív zákona a považuje za dôležité, že poslanci schválili pôvodný návrh Ministerstva školstva SR. Nesúhlasí s tvrdením, že to bude znamenať zánik externého štúdia vzhľadom na skutočnosť, že ustanovenie sa bude vzťahovať iba na novoprijatých študentov.
Ďalším pozitívom zákona je podľa neho zvýšenie platov vysokoškolských pedagógov od 1. apríla tohto roka na základe zákona o verejnej službe podľa tzv. pedagogickej tabuľky a od januára 2003 v priemere o 7000 Sk podľa tzv. zdravotníckej tabuľky. Výrazné zvýšenie mzdového ohodnotenia pedagogických zamestnancov VŠ znamená zlepšenie ich sociálneho postavenia. Ocenil, že poslanci neprijali návrh, ktorý smeroval k obnoveniu právnej subjektivity fakúlt, ale kompromis, s ktorým sa stotožnili zástupcovia akademickej obce. Kompromis spočíva v zákonom garantovaných právomociach fakúlt, o rozsahu ktorých rozhodne samotná VŠ v samosprávnom orgáne, a to akademickom senáte.
Jediným negatívom zákona je podľa Ftáčnika schválenie pozmeňujúcich návrhov o zriadení zdravotníckych VŠ. "Takýto spôsob organizovania vysokoškolského štúdia nikde v Európe nie je," dodal Ftáčnik.