EK: Zrušenie Benešových dekrétov nie je podmienkou členstva v EÚ
BRUSEL 21. februára (SITA) - Európska komisia (EK) považuje problém takzvaných Benešových dekrétov za bilaterálnu záležitosť medzi Slovenskom a Českou republikou na jednej strane a Maďarskom na strane druhej a nepovažuje ju za súčasť kritérií členstva. U
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
viedol to vo štvrtok v Bruseli hovorca EK Jean Christhophe Filori v reakcii na stredajšie výroky maďarského premiéra Viktora Orbána v Európskom parlamente (EP).
Orbán sa v odpovedi na otázku poslanca Jürgena Schrödera vyslovil za zrušenie Benešových dekrétov, ktoré neplatia len v Českej republike, ale aj na Slovensku. Podľa jeho slov sú tieto dokumenty v rozpore s právom Európskej únie (EÚ) a Slovensko, ako aj Česká republika ich budú musieť po vstupe do únie zrušiť.
Ak by to bola pravda, musela by na zrušení Benešových dekrétov trvať aj EK, ktorá je garantom dodržiavania európskej legislatívy. Jej hovorca Jean Christophe Filori to však nepotvrdil, keď povedal, že ide o bilaterálnu záležitosť medzi Maďarskom a krajinami, ktoré uplatňujú Benešove dekréty, teda Slovenskom a Českou republikou. "Táto vec sa musí riešiť na bilaterálnej úrovni, pretože ide o prípad, ku ktorému došlo ešte pred založením EÚ, a preto tento problém nie je súčasťou európskej legislatívy a ani predmetom rokovaní o vstupe,“ uviedol.
Z hľadiska vstupu do EÚ nie je teda Slovensko povinné Benešove dekréty zrušiť. Na druhej strane, podľa zdrojov blízkych EK, ktoré nechcú byť menované, v Bruseli by uzavretie takejto bilaterálnej dohody privítali, aj keď komisia nebude v tomto smere na nikoho tlačiť. Bilaterálna dohoda by podľa nich mala mať nediskriminačný charakter.
Celá kauza oveľa viac rezonuje v EP, ktorého niektorí nemeckí a rakúski členovia sa za zrušenie Benešových dekrétov, väčšinou v súvislosti iba s Českou republikou, vyslovili už niekoľkokrát.
Hoci maďarský premiér spomenul v EP aj Slovensko, z kontextu debaty jasne vyplynulo, že diskusia sa orientovala najmä na situáciu v Českej republike a nie na Slovensku. Sám Orbán, ktorý o Benešových dekrétoch nepovedal na oficiálnom brífingu v EK ani slovo, sa poistil uistením, že nechce konkrétne hovoriť ani o Slovensku a ani o Českej republike, ale celú situáciu komentuje z hľadiska medzinárodného a európskeho práva.