VYSOKÉ TATRY 19. novembra (SITA) – Pri príležitosti 1. výročia kalamity, ktorá 19. novembra 2004 zmenila Vysoké Tatry na nepoznanie, odhalil primátor mesta Ján Mokoš pamätník venovaný tejto udalosti. "Ak nám aj niekedy pri pohľade na to, čo víchrica spôsobila, chýbali slová, sme radi, že nechýbali tí, na ktorých pomoc sme sa mohli spoľahnúť. Práve im by sme sa chceli poďakovať odhalením pamätníka,“ uviedol primátor počas slávnostného odhalenia pamätníka. Nie činnosť prírody, ale nečinnosť ľudí je katastrofou, je hlavným mottom pamätníka, od ktorého sa odvíja aj celková architektonická koncepcia pamätného miesta pred Domom služieb v Starom
Dominantou celého pamätníka je umelecké dielo Znovuzrodenie stromu. Strom je reflexiou snahy ľudí o obnovu stromu a lesa s vierou, že v súdržnom úsilí vybudujú Tatry znova, s ešte odolnejším lesom. Strom z kovu s polámanými vetvami by mal odolať času a pripomínať udalosť z 19. novembra 2004 aj po mnohých rokoch. "Strom symbolizuje snahu a spolupatričnosť ľudí po katastrofe, ktorí priložili dielo a um, aby sa následky katastrofy, čo najmenej bolestivo a čo najkratšie odstránili,“ uviedol spoluautor pamätníka Branislav Ivan.
Pozdĺžny chodník, ktorý pretína kruhový priestor pamätníka, lemujú zo severnej strany dva rady kamenných stien s menami najväčších sponzorov obnovy Tatier. Na jednej zo stien je aj meno jedinej obete veternej víchrice. V smere vetra, ktorý pred rokom pustošil Vysoké Tatry, je nasvietený celý pamätník. Jeho súčasťou je aj informačný panel za kamennou stenou, ktorý bude poskytovať informácie nielen o kalamite, ale aj aktuálne informácie o meste a regióne.
Iniciátorom vzniku pamätníka bol Vládny výbor pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier. Projekt vypracovalo Archstudio Poprad, samotnú výstavbu v hodnote viac ako dva milióny korún financovalo hlavné mesto Českej republiky Praha.