BRATISLAVA 19. novembra (SITA) - Obyvatelia Slovenska, ktorí sa 26. novembra chcú zúčastniť na voľbách do vyšších územných celkov (VÚC), môžu voliť len v okrsku, do ktorého patria podľa svojho trvalého bydliska. Prenosný voličský preukaz sa vo voľbách do samosprávnych krajov nevydáva. Pred samotným hlasovaním sa volič musí preukázať občianskym preukazom. Ako však pripomína združenie Občianske oko, zákon hovorí, že ak občiansky preukaz pri sebe volič nemá, môže voliť, ak ho pozná aspoň jeden člen volebnej komisie alebo aspoň dve osoby, ktoré sú komisii známe.
Po zaznačení voliča do zoznamu, ktorým môže byť každý občan SR a cudzinec s trvalým pobytom na území SR vo veku nad 18 rokov, okrsková volebná komisia vydá voličovi obálku a dva hlasovacie lístky - pre voľby predsedu VÚC a pre voľby poslancov krajského zastupiteľstva. Volí sa za volebnou zástenou, tzv. plentou. Volič na lístku pre voľby predsedu zakrúžkuje poradové číslo jedného kandidáta na predsedu VÚC. Na lístku pre voľby zastupiteľstva zakrúžkuje najviac určený počet kandidátov podľa počtu mandátov, nesmie ich však označiť viac. Ak zistí, že pri úprave lístkov spravil chybu, môže sa obrátiť na komisiu, ktorá by mu mala podľa Občianskeho oka na požiadanie vymeniť hlasovacie lístky za nové, neoznačené. Po označení hlasovacích lístkov ich vloží do obálky a vhodí ju do volebnej urny. Volič, ktorý nemôže sám označiť hlasovacie lístky pre zdravotné postihnutie alebo negramotnosť, môže požiadať o pomoc iného voliča. Nesmie mu však pomáhať člen komisie. V prípade, že volič zistí, že jeho meno chýba na zozname voličov, mal by sa pred okrskovou volebnou komisiou, pod ktorú patrí podľa svojho trvalého bydliska, preukázať občianskym preukazom a požiadať ju o dopísanie do zoznamu. Môže predložiť aj súdne rozhodnutie, povolenie na pobyt cudzinca, konštatuje Občianske oko.
Ak v prvom kole volieb nezíska žiaden z kandidátov na predsedu samosprávneho kraja, tzv. župana nadpolovičnú väčšinu hlasov, voľby sa opakujú. Do prípadného druhého kola volieb, ktoré by sa malo konať 10. decembra, postupujú dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov. V druhom kole je za predsedu zvolený ten kandidát, ktorý získa najviac platných hlasov. Poslancov krajského zastupiteľstva volia voliči jednokolovým väčšinovým systémom vo viacmandátových volebných obvodoch. Volia sa jednotliví kandidáti - či už nominovaní politickou stranou, koalíciou alebo nezávislí kandidáti, dodáva Občianske oko.