BRATISLAVA 20. novembra (SITA) - Predseda vlády Mikuláš Dzurinda nemá informácie o kupovaní poslancov v Národnej rade (NR) SR. "Nie som policajt, ani prokurátor, ani sudca. Je dôležité, aby každý občan, nielen ústavný činiteľ, keď disponuje informáciami alebo podozrením, že bol spáchaný trestný čin, takéto inštitúcie navštívil," uviedol k tejto téme v dnešnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo.
Dzurinda sa nechcel vyjadrovať k zverejnenej tajnej nahrávke predsedu ANO Pavla Ruska, na ktorej je zachytený rozhovor s poslankyňou Ivetou Henzélyovou. Odmietol však spôsob, akým ju nadobudol. "Hocičo som teda v politike zažil, ale netušil som, že sa dožijem aj takýchto metód," skonštatoval. Ako Dzurinda vyhlásil, viac ho však trápia výroky prezidenta Ivana Gašparoviča, podľa ktorého, ak sa podozrenia potvrdia, parlament stratí morálne právo pokračovať. Premiérovi sa nepáči, že by sa mal znovu na Slovensku "pestovať princíp kolektívnej viny". Ak zlyhá jeden konkrétny človek, nemožno totiž podľa neho hovoriť o zlyhaní celej inštitúcie.
"Bolo by fatálnou chybou, ak by predseda vlády demokratickej krajiny nejakým dramatickým spôsobom ovplyvňoval orgány činné v trestnom konaní, alebo keby do ich konania zasahoval," je presvedčený Dzurinda a preto sa nemieni v tejto záležitosti angažovať. Za rozhodujúce považuje to, že niekomu vyhovuje kriminalizácia politiky. "Obávam sa naozaj, že pán Fico nemá program, nemá ľudí na tento program, tak mu vyhovuje, keď sa celé dlhé mesiace rozpráva o takýchto veciach, do ktorých politici ani nemôžu zasiahnuť," uviedol na adresu predsedu Smeru, ktorý sa k podozreniam z kupovania hlasov v parlamente často vyjadruje. Podobne vníma premiér aj kauzu spojenú s menom ministra pôdohospodárstva - Zsoltom Simonom. "Plne to spadá do scenára, ktorý ja odmietam," zdôraznil. Podľa neho je to o politikárčení a odvádzaní pozornosti od podstaty.
Predseda vlády má záujem "nastúpiť novú cestu politiky", ktorá by mala byť zameraná viac na ľudí. Podľa neho má súčasná vláda šancu uchádzať sa o dôveru občanov, aj keď má za sebou "bezprecedentné reformy, ktoré bolia a ľudia sa s nimi ťažko dokážu zmieriť". K možnej spolupráci v rámci vládnej koalície v nasledujúcom volebnom období sa nechcel premiér otvorene vyjadriť. "Za rozhodujúce považujem to, aby čo najviac politických strán garantovalo, že sa nebudú rušiť reformy," vyhlásil. Z možnej spolupráce však menovite nevylúčil ani jeden politický subjekt.