BRATISLAVA 22. novembra (SITA) - Profesie vyučované na stredných odborných školách začínajú byť čoraz viac žiadané, súvisí to s príchodom firiem, konštatoval riaditeľ Štátneho inštitútu odborného vzdelávania (ŠIOV) Ivan Stankovský. Robotník či remeselník už nebude neatraktívna profesia, myslí si. Upozorniť na zmeny a možný nedostatok absolventov stredných priemyselných škôl a učilíšť má 14. ročník školskej reprezentačnej výstavy výrobkov a služieb JUVYR. Od 29. novembra do 1. decembra v bratislavskom Istropolise 40 prihlásených škôl po štrnástykrát vystaví výrobky z praktického vyučovania, odevy, predmety zo skla či mäsové výrobky, ktoré budú aj na predaj. Z Bratislavského kraja sa prihlásilo 27 škôl, z ostatných krajov najviac tri, z Prešovského samosprávneho kraja žiadna. Stankovský zdôvodnil, že účasť škôl závisí od vôle zriaďovateľa, teda vyššieho územného celku. Podľa neho je reakcia PSK divná.
Súčasťou výstavy bude od 29. do 30. novembra aj ôsmy medzinárodný súťažný veľtrh cvičných firiem. Okrem 64 cvičných firiem zo Slovenska sa bude prezentovať aj 28 zahraničných. Súťažiť budú o najlepšiu internetovú prezentáciu, najlepší katalóg, stánok alebo slogan. Na Slovensku už funguje 300 cvičných firiem v školách. Ako uviedla vedúca odboru Slovenského centra cvičných firiem ŠIOV Gabriela Horecká, firmy sú mostom medzi teóriou a praxou, žiaci vedú účtovníctvo, odvádzajú dane, platia zdravotnej poisťovni, všetko však iba modelovo. Podľa Horeckej sa dajú cvičné firmy podobne ako v zahraničí veľmi dobre využívať aj na rekvalifikáciu.
Výstavy doplnia workshopy a súťaže. Súčasťou JUVYR bude súťaž Ukáž, čo vieš v odbore predavač, krajčír a kaderník, prezentácia umeleckého líčenia, módna prehliadka a výroba cukrárskych výrobkov. Organizátori pripravili aj päť seminárov, napríklad o aktuálnom stave tvorby odborných učebníc v stredných školách alebo o tvorbe a ochrane duševného vlastníctva.
Štátny inštitút odborného vzdelávania je rozpočtovou organizáciou ministerstva školstva (MŠ).