BRATISLAVA 22. novembra (SITA) - Voliči sú slabo informovaní a preto ich účasť vo voľbách do vyšších územných celkov (VÚC), ktoré sa uskutočnia už túto sobotu, bude nízka, len okolo 20 %. Potvrdzujú to prieskumy, ale aj poprední slovenskí politológovia a sociológovia. Politológ Grigorij Mesežnikov z Inštitútu pre verejné otázky (IVO), rovnako ako sociológ Pavel Haulík z Agentúry MVK sa domnievajú, že hlasovať v regionálnych voľbách príde menej voličov ako v roku 2001. V roku 2001 sa konali historicky prvého voľby do samosprávnych krajov a k urnám prišlo 26 % oprávnených voličov. "Každé percento nad 20 % by bolo úspechom," povedal pre agentúru SITA Pavel Haulík. Podľa Haulíka je množstvo dôvodov, prečo majú voliči malý záujem o voľby. Medzi iným vedia málo o regionálnej samospráve a sú znechutení z politiky. Ideálny nie je ani volebný zákon, ktorý umožňuje vznik nezrozumiteľných volebných koalícií. Zlý je aj termín. Neskorý jesenný čas si ľudia spájajú s inými vecami, domnieva sa Haulík. Grigorij Mesežnikov v tejto súvislosti pre agentúru SITA povedal, že ľudia nepripisujú regionálnym samosprávam dôležitosť, lebo často vôbec nevedia, že VÚC rozhodujú o regionálnom školstve, o zdravotníctve, ale napríklad aj o miestnych daniach a že ich rozpočty VÚC dosahujú miliardové sumy.
Slabou je podľa politológa Mesežnikova aj podľa sociológa Haulíka predvolebná kampaň. Kampaň pre regionálne voľby nemôže byť v médiách, zákon o voľbách do samosprávnych krajov totiž o nej nehovorí. Klasické predvolebné spoty by sa podľa zákona v médiách vôbec nemali objaviť, prípustné sú len diskusie. Tie musia spĺňať podmienky objektívnosti a vyváženosti, neuprednostňovať niektorého kandidáta či koalíciu. Väčšina obyvateľov Slovenska sleduje celoštátne médiá, ktoré jej však ponúkajú len málo informácií o kandidátoch, upozorňuje Haulík. Šancu uspieť tak majú podľa Mesežnikova najmä tí kandidáti, ktorí sú v regióne známi a už sa zapísali do povedomia tým, že niečo pre jeho obyvateľov urobili.
Voliči by podľa Haulíka nemali prepadať dezilúziám z politiky a mali by v sobotu ísť hlasovať. Každý má právo preniesť svoje rozhodnutie na niekoho iného - nevoliť a nechať rozhodovanie na druhých, no to nikoho nezbavuje zodpovednosti, upozorňuje Haulík.